A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Kórusának sikere

2023 május 19-21. között zajlott a XIX. Kodály Napok – a Szlovákiai Magyar Felnőtt Énekkarok Országos Minősítő Versenye Galántán. A 14 felvidéki magyar énekkar között a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Kórusa is részt vett a rendezvényen.

Magyar Korus sikere 01

A Kodály Napok az egyik legnagyobb hazai seregszemle, melyen a 30 esztendeje Józsa Mónika által vezetett kórus aranysávos minősítést kapott a zsűri dicséretével, valamint az ATEMPO.sk zenei-kulturális portál különdíjában részesült.

Magyar Korus sikere 02

Magyar Korus sikere 03

A pénteki napon akusztikai próbák, a fesztivál nyitóhangversenye zajlott, szombaton az országos minősítő verseny a művelődési házban, este pedig vidéki hangversenyek a járás falvaiban, templomaiban.

A kórus az alábbi műveket adta elő a seregszemlén:

Berkesi Sándor: Békeima
Bartók Béla: Ne láttalak volna
Kodály Zoltán: János köszöntő
Hermann Szabolcs: Hideg emberkarok – Varró Dániel Maszat-hegyi naptárversére – I. NovEmber, II. DecEmber
Daróci Bárdos Tamás – Lackfi János: Malomnóta
Fuvolán közreműködött: Csető Júlia, zongorán Mgr. art. Marek Štrbák, PhD., a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Pedagógiai Kar Zene Tanszékének pedagógusa, akinek zongorajátékát nagyra értékelték a kórustagok és a karnagy egyaránt.

Szombat este az egyetemi kórus Galántán, a neogótikus Esterházy-kastély északi tornyában adott koncertet közösen a galántai Kodály Zoltán Daloskörrel. Az előadott kórusrepertoáron kívül gyönyörű népdalokkal nyűgözte le a közönséget Csámpai Boglárka – az egyetemi kórus énekese –, valamint Pinke Vivien – szintén az énekkar énekese – pedig perbetei népmesét adott elő, mellyel mosolyt csalt a jelenlévők arcára. Külön megtiszteltetés volt számunkra, hogy a hét tagú, neves szakemberekből álló zsűri csaknem valamennyi tagja jelen volt az esti fellépésen, és különleges élményként, lelki feltöltődésként értékelte a már említett szólisták közreműködésével tarkított egyetemi ifjúsági kórus műsorát.

A vasárnap délelőtti nyilvános szakmai értékelésen a nyitrai egyetemi kórus versenyműsorát Erdélyi Ágnes (Veszprém) méltatta: „A kórus kiválóan felépített, gondolatokban és érzelmekben gazdag műsort adott elő. Tükrözte azt az óriási tapasztalatot, amelyet Józsa Mónika karnagy a fiatalok zene és lelki vezetésében is 30 év alatt megszerzett.’ (…) Gratulálok a 60 esztendős Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Kórusának, Mónikának is a harminc évéhez, és a fiatal énekeseknek is további sok örömet kívánok!” – fejezte be az értékelést Erdélyi Ágnes.

Délután Kodály Zoltán szobrának ünnepélyes koszorúzását követően gálahangversennyel folytatódott, majd eredményhirdetéssel és az összkari művek közös éneklésével zárult a három napos országos rendezvény.

Józsa Mónika az idei Kodály Napok kórusversenyen nyújtott kiemelkedő művészi teljesítményért járó különdíjban is részesült.

Magyar Korus sikere 04

A kórustagok tiszta szívből örültek az elért eredménynek, hisz nem kevés munka gyümölcse érett be a hétvégén. A teltházas gálaműsoron kapott vastaps inspirációval töltötte el az egyetemi hallgatókat, akik hálásan gratuláltak karnagyuknak és megköszönték azt a rengeteg energiát, amit beleáldozott a közös munkába Józsa Mónika tanárnő.

Magyar Korus sikere 05

Magyar Korus sikere 06