Prečo je Nitra modrá?

3

Ako študenti stredoeurópskych areálových štúdií hádali a súťažili

Dňa 17. apríla 2015 sa študenti prvého ročníka na magisterskom stupni odboru cudzie jazyky a kultúry FSŠ UKF zapojili do súťaže s názvom Modrá Nitra. Táto súťaž sa uskutočnila vo fotogalérii Trafačka v Nitre, s ktorou Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr dlhodobo spolupracuje na poli

odbornej praxe a organizácie kultúrnych podujatí. Súťaž bola vyústením snáh študentov na predmetoch Slavistika a Areálová lingvistika a jej cieľom bolo preveriť vedomosti súťažiacich nielen z týchto oblastí, ale aj z viacerých okruhov súvisiacich s Nitrou. Cieľom súťaže bolo zistiť kvalitu znalostí študentov o oblastiach – šport, kultúra, geografia, umenie a história, to všetko v spojitosti so starobylou Nitrou. Otázky tematicky vychádzali zo všeobecných znalostí vysokoškolského študenta so zameraním na kultúru. Je dobré poznať svoje mesto, v ktorom človek žije, študuje, tvorí, zabáva sa, formuje sa. A prečo je teda Nitra modrá? Stačí sa pozrieť na erb mesta, na farby nitrianskych hokejistov a futbalistov a uvedomiť si spojitosť Nitry s vodou (rieka Nitra a rôzne pramene, jazierka).

V tejto tematickej súťaži sa stretlo 6 súťažných tímov. Každý tým mohol mať maximálne štyroch členov. Tímy sa rozdeľovali podľa farieb – červená, modrá, čierna, biela, sivá a napokon ružová. Poradie, v ktorom odpovedali na otázky, si žrebovali ešte pred začiatkom súťaže. Organizáciu, otvorenie a dohľad nad celým podujatím mala na starosti Mgr. Irena Lehocká, PhD. Dôležitú úlohu mal aj študent Tomáš Trgala, ktorý tuto súťaž moderoval a zhostil sa neľahkej úlohy – klásť otázky a prísne sledovať dodržiavanie pravidiel. Celú súťaž viedol, podporoval súťažiacich a snažil sa odľahčiť súťažnú atmosféru. Ako hosť a porotca zároveň prišiel do Trafačky aj PhDr. Ján Gallik, PhD., pedagóg ÚSJK. Oficiálny začiatok súťaže bol 9,30 hod.

Samotná súťaž sa skladala zo štyroch kôl a súťažiaci mali na výber hodnoty otázok od 100 až do 600 bodov. Čím vyššie bodové ohodnotenie otázky, tým náročnejšia otázka. Čas na odpoveď súťažiacim merali presýpacie hodiny (30 sekúnd). Od začiatku bol priebeh veľmi vyrovnaný a správne odpovede padali jedna za druhou. Otázky boli rôzneho typu, ako napríklad, vymenujte predstavenia z repertoáru Divadla Andrea Bagara alebo sme si overili, či študenti poznajú známe hudobné skupiny, ktoré pochádzajú z Nitry. Niektoré otázky študentov potrápili, nepoznali napr. podujatie Agrofilm či presný počet okresov v Nitrianskom kraji, rovnako ako aj tipovacia úloha – aká je dĺžka rieky Nitra. Študenti predviedli nielen svoj intelekt, ale aj pohotovosť a schopnosť rýchlo sa rozhodovať, pričom bojovali o každý jeden bod až do konca. Táto súťaž zlepšila študentom rozhľad o meste, v ktorom študujú a žijú. Na prvom mieste s počtom bodov 2 400 sa umiestnil tím červených. Na druhom mieste s počtom 1 750 sa umiestnil tím modrých a na poslednom mieste s počtom bodov 1300 tím bielych. Súťaž Modrá Nitra v závere vyhodnotil Dr. Ján Gallik, víťazi získali ceny (publikácie FSŠ, ktoré im môžu pomôcť pri ich odbornej príprave).

Príjemné piatkové dopoludnie prebiehalo vo veľmi rodinnej atmosfére, k čomu prispeli aj študenti FSŠ svojou férovosťou a chuťou súťažiť a dozvedieť sa niečo nové. Zúčastnení boli všetci svorne nadšení z akcie, ktorú pre nich pripravila Mgr. Irena Lehocká, PhD.  Budeme radi, keď sa aj o rok uskutoční ďalšie kolo súťaže, znovu sa zabavíme a niečo naučíme.