Oslavy 55. výročia vzdelávania Maďarských pedagógov v Nitre

MG 8735

Dňa 30. apríla 2015 usporiadala Fakulta stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa oslavy 55. výročia vzdelávania maďarských pedagógov v Nitre,

pretože, ako odznelo i v samotnom príhovore prodekana FSŠ pre vzdelávanie RNDr. Ladislava Szekeresa, PhD., práve Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, ako nástupcovi Pedagogického inštitútu, Pedagogickej fakulty a Vysokej školy pedagogickej, patrí nezastupiteľné miesto pri formovaní a rozvoji vzdelávania maďarských pedagógov. Naša alma mater v priebehu päťdesiatich piatich rokov vychovala viac ako 4000 absolventov pre školy s vyučovacím jazykom maďarským, pripravených zaujať svoje miesto v spoločnosti, prispieť k rozvoju jej kultúrneho a vedeckého života. A tak 55. výročie vzdelávania maďarských pedagógov v Nitre je významným medzníkom nielen v živote našej univerzity, ale aj celej maďarskej komunity na Slovensku. Pri tejto sviatočnej príležitosti sa preto organizátori rozhodli osláviť toto významné jubileum so všetkými, ktorí boli pri jeho zrode, i s tými, ktorí tu pôsobili a svojím osobným vkladom prispeli k jeho napredovaniu v priebehu päťdesiatpäťročnej histórie.

MG 8531

Oslavy začali v Aule Magne UKF o 9:30 hod. slávnostným odovzdávaním zlatých diplomov absolventom, ktorí úspešne ukončili svoje vysokoškolské štúdium v Nitre v rokoch 1963, 1964 a 1965. Odovzdanie zlatých diplomov je vyjadrením vďaky za tvorivú a obetavú prácu v uplynulých päťdesiatich piatich rokoch.

Po slávnostnej recepcii sa za účasti rektora a prorektorov našej univerzity, dekanov a prodekanov fakúlt, emeritných rektorov a dekanov UKF, zahraničných hostí z univerzít, vysokých škôl, vedeckých akadémií, veľvyslancov, štátnych tajomníkov, predstaviteľov cirkví, poslancov NR SR, politikov i mnohých ďalších pracovníkov v oblasti médií, kultúry a vzdelávania, taktiež spolupracovníkov zo súkromného podnikateľského sektora, začalo slávnostné zasadnutie akademickej obce o 13:00 hod.

MG 8763

Oslavy 55. výročia vzdelávania maďarských pedagógov v Nitre boli ukončené plesom, ktorý začal o 19:00 hod. v priestoroch Študentského domova na ulici Boženy Slančíkovej. Napokon samotné oslavy, ich príprava, organizácia i priebeh potvrdili fakt, ktorý vo svojom príhovore vyslovil rektor UKF prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., že Nitra sa stala kolískou ochrany etnicity aj zásluhou vzdelávania maďarských pedagógov na Slovensku.

Ján Gallik