História Slovenov v poňatí Cyrila A. Hromníka

MG 0259

Dňa 12. mája 2015 sa pod organizačnou záštitou Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií a Jazykového odboru Matice slovenskej pri KSJ UKF v Nitre konala prednáška historika Cyrila Andrewa Hromníka, ktorý nás prišiel v rámci cyklu prednášok na Slovensku oboznámiť s výsledkami svojho výskumu o pôvode či príbuznosti „Slovenov” s ďalekou Indiou.

Zorganizovať túto prednášku nebolo jednoduché, pretože Cyril Hromník žije a pôsobí v Kapskom Meste v Južnej Afrike, no takmer nemožné sa stalo skutočným a výsledok stál za to.

MG 0267

Úvodné slová prof. PhDr. Tibora Žilku, DrSc. a PhDr. Jána Gallika, PhD., oboznámili prítomných so životnou cestou Cyrila A. Hromníka, smerujúcou z rodného Slovenska, cez Prahu, Ameriku, Indiu až do Afriky, kde našiel nový pohľad na pôvod národov. Vo svojej prednáške pri príležitosti vydania publikácie Sloveni a Slovensko Cyril Hromník vyslovil myšlienku, že i samotné názvy krajín, národov či miest, nevznikli náhodne, ale majú svoj pôvod v starých jazykoch. Ako tvrdil, aj názov Slovensko má svoj pôvod v indickom jazyku. Spojitosť stredoeurópskeho Slovenska s ďalekou Indiou si mnohí z nás nevedeli predstaviť, no Cyril Hromník poukázal na podobnosť jazykov i na názorných príkladoch. Už pomenovanie „Európa” má podľa neho svoj pôvod v Indii, ktorá slovným spojením „Evu urupu” pomenúva tvar šípu, aký možno nájsť i na mape sveta. Prečo však práve obyvatelia Indie majú takú dôležitú pozíciu pri formovaní názvov vzdialených oblastí?! Cyril Hromník to vysvetlil na teórii niekdajšieho moreplavectva, ktoré súviselo s teplotou mora. Indiu obmýva teplejšie more ako trebárs Anglicko či Nemecko, preto sa títo obyvatelia skôr stali moreplavcami a objavovali ďaleké kraje. A dostali sa i na naše územie. Lákadlom bolo zlato na našom území, ktorého obrovským spotrebiteľom je práve India.

MG 0267

Cyril Hromník si však všimol i ďalšie podobnosti. Jednou z nich je prítomnosť indickej koncepcie životnej cesty z juhu na sever, a tak i on skúmal poludník, ktorý Južnú Afriku spája s jeho rodným Slovenskom. Posvätné miesto pre Indiu je i Nitra. Nitra ako mesto, no hlavne Nitra ako miesto, kde sa rieka formuje do oblúka. Prekvapujúcou informáciou sa pre nás stal fakt, že slovenská Nitra nie je jediná vo svete a že práve geografická poloha jej diktovala prítomnosť najstaršieho osídlenia na Slovensku.

MG 0271

Prednáška Cyrila Hromníka bola tematicky i obsahovo veľmi bohatá, mnohí z nás objavili odpovede na svoje otázky, ďalších motivovala k záujmu o prebádanie histórie či národnú uvedomelosť, čo potvrdzuje aj rozsiahla diskusia po skončení prednášky.

Lucia Machalková

(1.roč. SEASb)