Vernisáž Ľudovít Štúr – Stredoeurópan

Dňa 22. septembra 2015 sa v nitrianskej Synagóge uskutočnila vernisáž s názvom Ľudovít Štúr – Stredoeurópan, ktorú v rámci Roka Ľudovíta Štúra, t. j. v roku, v ktorom si pripomíname 200. výročie narodenia tejto významnej osobnosti nielen slovenského národa, ale i strednej Európy.

Vernisáž zorganizoval Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre, a to vďaka finančnej podpore Mesta Nitry a na základe spolupráce s Krajskou knižnicou Karola Kmeťka i Jazykovým odborom Matice slovenskej.

Moderátorom podujatia bol Dr. Ján Gallik, ktorý spoločne s Dr. Irenou Lehockou pracujú na projekte s rovnomenným názvom, aký nesie samotná výstava. Osobnosť Ľudovíta Štúra a jeho prácu pre národ vyzdvihli vo svojich príhovoroch prodekanka FSŠ pre vedu a výskum pani doc. Zuzana Vargová i riaditeľ Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr prof. Tibor Žilka. O hudobnú zložku programu sa postarala dvojica výborných hudobníkov – študent bratislavskej VŠMU Adam Svitač (gitara) a pedagóg z nitrianskeho konzervatória Michal Mikuláš (kontrabas). Súčasťou vernisáže bolo i premietanie originálneho videodokumetnu, ktorého autorom je absolvent Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre Mgr. Erik Knotek.

Na samotnú vernisáž nadviažu pracovníci ÚSJK i literárno-umeleckým pásmom, ktoré sa bude konať v nitrianskej Synagóge 6. 10. 2015 o 10:00 hod., pričom v rámci programu vystúpia viacerí renomovaní umelci (herci, moderátori, hudobníci), literárni vedci i jazykovedci.

Výstava Ľudovít Štúr – Stredoeurópan potrvá do 21. októbra 2015.

Ján Gallik

Jakub Kania - autor fotografií