DÚHOVÁ LAMPA Z KRAJINY ZÁZRAČNO

Už niekoľko rokov sa v rámci Žilinského literárneho festivalu na Radnici mesta Žiliny stretávajú priaznivci písaného slova na vyhodnotení celoslovenskej literárnej súťaže O dúhovú lampu z krajiny Zázračno. Dúhová lampa z krajiny Zázračno v tomto roku oslávila svoje 23 narodeniny a o tom, že je známa v rámci celého Slovenska, svedčí i neutíchajúci záujem zo strany začínajúcich spisovateľov.

Dňa 8. 10. 2015 sa konalo slávnostné vyhodnotenie. 72 prác nádejných literátov v tomto roku hodnotila odborná porota v zložení Mgr. Igor Válek, spisovateľ, básnik, publicista, PhDr. Peter Mišák, literárny kritik, scenárista, redaktor, spisovateľ, publicista a Mgr. Peter Cabadaj.

Medzi súťažiacimi bola aj študentka stredoeurópskych areálových štúdií Sylvia Dzurko Hrešková, ktorá sa zúčastnila tohto podujatia. Súťaž zahŕňala I. kategóriu, kde patrila poézia a próza s ľubovoľnou tematikou a II. kategóriu s poéziou a prózou pre deti a mládež. V obidvoch kategóriách súťažilo 20 autorov.

Vyhlasovateľ a organizátor XXIII. ročníka celoštátnej súťaže literárnej tvorby autorov si dal opätovne za cieľ podporovať, rozvíjať a prezentovať literárnu tvorbu, a tiež nezabúdajúc na vytvorenie priestoru nevyhnutného pre tvorivý dialóg a vzájomnú komunikáciu medzi autormi. S radosťou môžeme napísať, že dobrá vec sa podarila.

Zo slov poroty môžeme konštatovať, že v hodnotených rukopisoch sa objavovalo nadšenie, snaha i originalita autorov. Vyzdvihnuté bolo zvládnutie témy a jej stvárnenie. Častejšie zrejme v prozaických útvaroch, no i poézia bola skutočnou poéziou a nielen mechanickým veršovaním. Kladne hodnotená bola aj obsahová línia súťaže. Popri poézií a próze nechýbali ani eseje, povesť, humoreska či aforizmy, ako napr.: 1. Mal zodpovednosť na svojich pleciach, avšak bola taká veľká, že mu pokrivila chrbticu. 2. Budúcnosť videl v rúžových farbách. Časom aj tie vybledli. 3. Tým, čo prevracajú kabát, treba kúpiť obojstrannú vetrovku. 4. V spleti politických strán chýba už len jediná. Webová. 5. Som zvedavý, ako vysoko rýchlostný internet dodrží v uzavretej osade maximálne povolenú rýchlosť. 6. Najznámejším tvorom je zavináč. Je v každej adrese. 7. Výherné automaty sa tak volajú preto, že vždy vyhrávajú len ony. 8. Výbuchy nadšenia boli také silné, že zničili celú domácnosť. 9. Jedinou jeho prácou bolo vyhrnúť si rukávy. 10. Hral tak zapálene, že spálil nejednu šancu (1. miesto – Ing. J. Páleník).

Odborná porota obohatila a podporila súťažiacich svojimi postrehmi, skúsenosťami a názormi. Zároveň sa vyjadrila, že hodnotenie je práca, ale aj kultúrny zážitok. Pochvalou pre autorov bolo aj to, že kus svojho pocitu podali cez slovo ďalej čitateľovi. „Prácou so slovom formujeme myslenie iných ľudí“, povedal Igor Válek. Povzbudením a motívom pre začínajúcich pisateľov môže byť aj jeho myšlienka: „Zatvor oči a uvidíš zástupy ľudí, ktorí to budú čítať.“ Pri rozbore vedeckej fantastiky porotcovia podotkli, že pri jej písaní, nie je to tak, že si musíme obliecť biely plášť a natiahnuť rukavice, aby sme dokázali o tom písať. Isté veci musia bežať podprahovo.

Spomenuli aj literatúru ako pomôcku pre začínajúcich básnikov od J. Urbana: Utrpenie mladého poeta. Napríklad Peter Mišák odporučil mladej generácii, aby sa zameriavala na vlastnú tvorbu i keď, ako povedal: „Internet je dobrá vec, ale obsahuje veľa hlušiny.“

V závere zaznela otázka: „Z čoho čerpať inšpiráciu pri písaní?“ Z jednoduchej reklamy: „To nevymyslíš, to je život!“ Cez seba sa vedieť pozrieť na daný kus reality. Pri písaní je potrebné šíriť pozitívne hodnoty, kvalitné myšlienky a moderné, dobré veci vedieť posúvať čitateľom dneška. A slovo na záver: „Pokiaľ v nás niečo horí, treba polienka prikladať.“  Organizátori súťaže zaželali všetkým veľa nápadov a tvorivé pero do budúcich ročníkov.

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky pod záštitou spisovateľa Daniela Heviera.

Sylvia Dzurko Hrešková

561b9153 1856560207 0