Konferencia Česká literatúra a film III.

Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre v spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky v Bratislave zorganizovali 3. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Česká literatúra a film, ktorá sa uskutočnila 13. októbra 2015 v priestoroch Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF.

Konferenciu otvoril organizátor Mgr. art. Štefan Timko PhD., ktorý privítal dekana Fakulty stredoeurópskych štúdií RNDr. Attilu Komzsíka PhD., prvého tajomníka Českého veľvyslanectva Mgr. Ondřeja Pometla a tiež riaditeľa Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr prof. PhDr. Tibora Žilku, DrSc. V príhovoroch všetci zdôraznili potrebu a zároveň radosť z prehlbovania česko-slovenských vzťahov prostredníctvom spoznávania a približovania českej kultúry. Profesor Žilka, ktorý viedol dopoludňajší blok prednášok, dokonca vyslovil víziu rozšíriť v budúcnosti konferenciu aj o českú architektúru a hudbu.

Počas konferencie odzneli veľmi zaujímavé príspevky týkajúce sa tém reflektujúcich vzťah literatúry a filmového umenia v českom kultúrnom kontexte. Dopoludňajší blok prednášok otvoril Mgr. Petr Bubeníček, PhD., z Masarykovej Univerzity v Brne. Jeho prednáška bola zameraná na film Václava Kršku Stříbrný vítr (1954). Vypočuli sme si podrobnú interpretáciu filmu, Bubeníček taktiež vymenoval aspekty, ktoré boli v Krškovom filme špecifické, ako napríklad dôraz na ľudskú individualitu, nostalgické spomínanie na rakúsku monarchiu, homosexualitu ako popkultúrny fenomén.

Mgr. Martin Boszorád, PhD., z Filozofickej fakulty UKF, vystúpil s príspevkom Zmluva s diablom – nukleus faustovskej látky. Poslucháčom priblížil dva české filmy – Johannes doktor Faust od Emila Radoka a Lekce Faust od Jána Švankmajera. Prednáška bola obohatená o audiovizuálne ukážky z analyzovaných filmov.

Príspevok doc. PhDr. Michaely Malíčkovej, PhD., z Ústavu literárnej a umeleckej komunikácie Filozofickej fakulty UKF, bol zameraný na vystihnutie uplatnenia  upírskych postáv, konkrétne sa venovala vampirizmu v českom filme a literatúre. V prednáške priblížila charakter a základné črty upíra ako postavy v umeleckých dielach. Ako konkrétne príklady výskytu upírov v českých tituloch uviedla napríklad film Valerie a týden divů, Hrabě Drakula, Upír ve věžáku alebo Pehavý Max a strašidlá.

Prof. PhDr. Ivo Pospíšil, DrSc., sa vo svojej prednáške zameral na román Bohumila Říhu Doktor Meluzín (1973 ), ktorý bol sfilmovaný v roku 1976 pod názvom Dým bramborové natě.

Poobedná časť konferencie sa začala možno trochu netradične, nakoľko sa najprv rozvinula diskusia k prednáškam, ktoré odzneli dopoludnia. Pod vedením profesora Iva Pospíšila, ktorý viedol popoludňajší blok prednášok, vystúpila ako prvá  Mgr. Anna Šírová-Majkrzak, PhD., s príspevkom ,,Žena bez budúcnosti?“. Vo svojom príspevku sa venovala tvorbe českej spisovateľky Zdenky Jordánovej. Bližšie sme sa dozvedeli o filme Domácí péče (2015), ktorý bol nakrútený na motívy jej knihy. Príbeh sa odohráva v moravsko-slovensko-českom prostredí a je situovaný do 21. storočia.

V druhej prednáške popoludňajšieho bloku sme sa dozvedeli od Mgr. Anety Zatloukalovej z Masarykovej univerzity viac o zvukovom filme. Cieľom prednášky bola interpretačná analýza filmu Vražda na ostrovní ulici (1933), ktorý režíroval Svatopluk Innemann, jeden z priekopníkov českej kinematografie.

Mgr. Petr Vokřínek, ktorý prišiel taktiež z Masarykovej univerzity v Brne, priblížil tvorbu Vladimíra Körnera, filmy Františka Vláčila, konkrétne historický film, ktorý opisuje obdobie križiackych výprav – Údolí včel (1967).

,,Silnú trojku z Brna”, ako týchto prednášajúcich nazval profesor Pospíšil, uzavrela prednáška Mgr. Jany Vrzalíkovej, ktorá je doktorandkou na Masarykovej Univerzite. Jej príspevok mal názov ,,Stále hovoríme o vernosti”. Už názov príspevku nám avizuje, že sa v ňom autorka venovala otázke vernosti a hodnovernosti literárnej predlohy a filmovej adaptácie. Spomenula knihu Márie Mravcovej Literatúra vo filme, ktorá prináša konfrontačnú analýzu, kritérium hodnotenia a tiež posuny v adaptáciách.

Záverečná prednáška konferencie patrila „domácemu” odborníkovi na film Dr. Štefanovi Timkovi. Venoval sa životu a tvorbe českého režiséra, publicistu, spisovateľa a scenáristu Jiřího Brdečku.

Po poslednej prednáške nasledovala opäť otvorená diskusia, ktorá bola sprevádzaná otázkami na autorov jednotlivých prednášok a doplnením informácií. Profesor Tibor Žilka v záverečnom príhovore prejavil vďaku všetkým zúčastneným i organizátorom a vyslovil želanie neporušiť tradíciu organizovania tejto vedeckej konferencie.

PhDr. Magdaléna Barányiová, Mgr. Hanka Guzmická, Bc. Veronika Gulišová

MG 2546b