Deň otvorených dverí na FSŠ UKF v Nitre (online)

Po decembrovom online Dni otvorených dverí pokračovala Fakulta stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre v tejto aktivite i v dňoch 10. a 11. februára 2021.

Prezentácia Fakulty stredoeurópskych štúdií sa konala v uvedených dňoch od 14:00 do 14:30 v slovenskom jazyku, od 14:30 do 15:00 v maďarskom jazyku. Prezentácie sa delili na dve časti, a to na úvodnú videoprezentáciu fakulty, na ktorú následne nadväzoval online rozhovor so záujemcami.

Jednotlivé pracoviská fakulty sa prezentovali tiež online na univerzitnej platforme meet.ukf.sk. Prezentácia Katedry cestovného ruchu FSŠ sa konala dňa 10. 2. 2021 v čase od 15:00 do 16:30, a to paralelne v dvoch online miestnostiach v slovenskom a maďarskom jazyku. Pracovníci katedry uchádzačom o štúdium predstavili bakalársky a magisterský študijný program, obsah i zameranie štúdia a zdôraznili kontinuálne prepojenie štúdia s odbornou praxou od prvého semestra (počnúc výberovými prednáškami manažérov podnikov a inštitúcií cestovného ruchu cez exkurzie do stredísk a podnikov cestovného ruchu až po realizáciu súvislej odbornej praxe v 3. ročníku).

Online DOD prebiehal v Ústave stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre v dňoch 10. a 11. 2. 2021, a to vždy od 10:00 do 12:00 a od 15:00 do 16:30. Počas celého dňa bežala na konkrétnom linku videoprezentácia pracoviska a jeho študijného programu Stredoeurópske areálové štúdiá v troch stupňoch Bc., Mgr. a PhD. Záujemci o štúdium získali podrobné informácie o pracovisku a študijnom programe (vzdelávanie, predmety, odborná prax, podujatia, besedy, konferencie, Erasmus+, možnosti uplatnenia absolventov a pod.).

Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy privítal žiakov stredných škôl v rámci online Dňa otvorených dverí dňa 10. februára 2021. V prezentácii bola predstavená činnosť ústavu, ktorý zabezpečuje viaceré študijné programy, prípravu budúcich učiteľov maďarského jazyka a literatúry, tlmočníkov a prekladateľov zameraných na maďarský jazyk a kultúru, maďarsko-slovenských bilingválnych mediátorov.

Ústav pre vzdelávanie pedagógov uskutočnil svoju prezentáciu vo štvrtok 11. februára 2021 od 15:00. Záujemcom boli predstavené študijné programy Predškolská a elementárna pedagogika a Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom maďarským. Prezentácia obsahovala hlavné črty študijných programov s dôrazom na rôznorodé predmety rôznych kompetencií. Odzneli konkrétne informácie o výchovných predmetoch, predmetoch prírodovedných kompetencií, pedagogicko-psychologickom základe ako aj informácie o organizácii pedagogickej praxe.

Priebeh online DOD tak považujeme za dobrú príležitosť predstaviť fakultu, jej pracoviská a študijné programy širokému okruhu záujemcov o štúdium. Vo všeobecnosti môžeme skonštatovať, že sme spokojní s počtami záujemcov napriek tomu, že na klasických, kontaktných DOD sme zaznamenali viac záujemcov. Ku skúsenostiam s online formou DOD možno dodať, že túto formu považujeme za zaujímavý experiment pre záujemcov aj fakultu, keďže v súčasnosti je online forma jedinou možnou formou realizácie takýchto podujatí.

Veľa otázok zo strany uchádzačov, ktoré nám položili ústne alebo prostredníctvom chatu, sa týkalo podmienok prijatia na štúdium a samotného priebehu štúdia. Uchádzačov zaujímali možnosti uplatnenia po skončení štúdia, aké cudzie jazyky sa u nás dajú študovať, aké sú poplatky za internát a dostupnosť ubytovacích kapacít atď. Otázky adresované študentom fakulty sa týkali najmä školských, organizačných, ale aj mimoškolských aktivít.

Viacerí uchádzači o štúdium prejavili intenzívny záujem študovať na našej fakulte. Dúfame, že mnohých z nich privítame aj na septembrových zápisoch do prvých ročníkov študijných programov fakulty.

Zostavovatelia článku: Ladislav Szekeres a Ján Gallik

Foto: Pracoviská FSŠ UKF v Nitre