ÚSJK ako spoluorganizátor Literárnej Nitry

Dňa 8. 6. 2016 sa na pešej zóne v Nitre uskutočnil prvý ročník kultúrnej akcie Literárna Nitra, ktorej cieľom bolo priblížiť širokej verejnosti popredné osobnosti nitrianskeho literárneho života. Podujatie vzniklo v spolupráci Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre a Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre za podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja a Mesta Nitra.

Okrem pracovníkov Krajskej knižnice Karola Kmeťka sa úlohy moderátorov podujatia ujala aj trojica pracovníkov Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF, ktorí pripravili tri popoludňajšie stretnutia s autormi nitrianskeho regiónu.

Štefan Timko vo svojom vstupe predstavil dvoch významných autorov literatúry faktu – Imricha Točku a Miroslava Eliáša. Prvý z nich sa vo viacerých publikáciách venoval histórii a kultúre obce Tormoš – súčasnej mestskej štvrti Chrenová, druhý z nich, okrem viacerých kníh o dejinách a tradíciách mesta Šurany, napísal aj knihy o osobnostiach protitureckých bojov na území dnešného Slovenska a o rode Forgáčovcov. Tretím hosťom diskusie bol spisovateľ Oto Malý – autor dvoch románov o osudoch slovenského tuláka vo Venezuele a v USA.

Ján Gallik predstavil vo svojom literárnom bloku (reč bola najmä o poézii) významného literárneho kritika, prekladateľa, básnika i prozaika Igora Hochela, ktorý dlhodobo pôsobí na FF UKF v Nitre. Debutom Igora Hochela je zbierka z roku 1979 s názvom Strom pred domom. Vyšla v čase kvalitatívneho rozmachu slovenskej poézie, ktorej vývinovo progresívna fáza sa začala približne od polovice 60. rokov. Viacero jeho ďalších básnických zbierok možno nájsť vo výbere K mojim ústam nahá (žena) z roku 2009. Jeho prozaickým debutom je kniha Muchy (v treťom roku okupácie) a rovnako pútavo, ako pôsobí jeho básnická či prozaická tvorba, je napísaná i monografia o Ladislavovi Ballekovi s názvom Príbeh ako princíp či  v spoluautorstve vydaná Panoráma slovenskej literatúry III. (učebný materiál o vývine slovenskej literatúre 20. storočia). Druhým jeho hosťom bola Drahomíra Pechočiaková, nitrianska kultúrna pracovníčka a publicistka, ktorá je autorkou viacerých básnických zbierok (Slnovrat, Záblesky, Jesenné lásky a i.) i diel pre deti a mládež. Ján Gallik na záver predstavil i tvorbu Milana Hodála, básnika, epigramatika a aforistu, autora poézie epigramatickej, ktorý sa však besedy z rodinných dôvodov napokon nemohol zúčastniť.

Po krátkom koncerte skupiny UKND sa slova ujala Irena Lehocká, ktorá v neformálnom rozhovore predstavila štvoricu autorov, ktorí reprezentujú žáner populárnej literatúry – presnejšie ženských a detektívnych románov. Išlo o Evu Hraškovú, Michaelu Galambošovú, Luciu Saskovú a Nora Őlveckého. Celé podujatie sa nieslo v priateľskej atmosfére za účasti študentov nitrianskych škôl i starších priaznivcov literatúry. Ostáva len veriť, že sa podobná úspešná akcia zopakuje aj v budúcnosti.

Štefan Timko

u3