ÚSPEŠNÁ ÚČASŤ PRACOVNÍKOV FSŠ NA MEDZINÁRODNEJ VEDECKEJ KONFERENCII SGEM SOCIAL SCIENCES AND ARTS 2016 V BULHARSKU

Slnečné prímorské stredisko Albena v Bulharsku víta každoročne okrem turistov aj účastníkov medzinárodných vedeckých konferencií.

Od roku 2001 sa tam vždy v júni koná konferencia SGEM GeoConferences a od roku 2014 v auguste SGEM Conferences on Social Sciences and Arts. Toto prestížne podujatie sa tento rok konalo od 22. do 31. augusta a účastníkom umožnilo výmenu nových poznatkov v 15 vedných disciplínach z oblasti spoločenských vied a umenia. Rastúcej popularite sa konferencia teší aj vďaka indexovaniu konferenčného zborníka v renomovaných databázach (ISI Web of Knowledge, Web of Science, Thomson Reuters, ELSEVIER products, SCOPUS, CrossRef, EBSCO, ProQuest a. i.).

Účastníci z vyše 20 krajín sveta mali počas desiatich dní príležitosť vypočuť si množstvo zaujímavých prednášok, zúčastniť sa niekoľkých workshopov, prezrieť si posterové prezentácie a výstavy obrazov. Okrem bohatého odborného programu mohli účastníci upevniť formálne aj neformálne vzťahy na niekoľkých spoločenských podujatiach. Už počas prvých dní registrácie prebiehali organizované exkurzie. Prvá smerovala do priľahlého kláštora Aladzha, na Mys Kaliakra a do mestečka Balčik, druhá sa konala v mestečku Nesebar zaradeného na zoznam pamiatok UNESCO. Program konferencie odštartovala uvítacia recepcia, okrem toho sa konal večer bulharskej kuchyne a folklóru v reštaurácii pod otvoreným nebom, odovzdávanie cien za najlepšie príspevky a plážová párty. Konferencia bola slávnostne ukončená záverečným koktailom.

Na podujatí sa zúčastnila aj štvorica pracovníkov Fakulty stredoeurópskych štúdií. Konferencia im dala možnosť predstaviť odbornej verejnosti výsledky svojho výskumu, získať nové poznatky, nadviazať zahraničné kontakty a v neposlednom rade úspešne reprezentovať vlastnú fakultu i celú univerzitu.

Ing. Lucia Hrubalová, PhD., v sekcii ekonómia a cestovný ruch, účastníkom prezentovala príspevok na tému Vnímanie mesta súčasnými a potenciálnymi návštevníkmi, na príprave ktorého spolupracovala s kolegyňami z Katedry cestovného ruchu, PhDr. Zuzanou Palenčíkovou, PhD. a Ing. Teréziou Repáňovou, PhD. Ďalšou účastníčkou bola PaedDr. Eva Lehoťáková, PhD., s príspevkom Emocionálne skúsenosti a racionálne myslenie detí prvého stupňa základnej školy (7 – 11 rokov),na ktorom spolupracovala aj PaedDr. Helena Pataiová, PhD. Fakultu stredoeurópskych štúdií na konferencii zastupovali tiež prof. Dr. Andrea Kárpáti, DrSc., s príspevkami Analýza schopností vizuálnej komunikácie cez monitorovanie zraku a Výučba vizuálnej kultúry a Mgr. art. Štefan Timko, PhD., s príspevkom Príčiny absencie politickej satiry v tradičných slovenských audiovizuálnych médiách.

Delegácia z FSŠ si pri svojej účasti v Albene počínala nadmieru dobre. Prof. Kárpáti, Dr. Hrubalová a Dr. Timko získali od vedenia konferencie ocenenie za najlepšiu prezentáciu vo svojich sekciách. Všetci traja tiež boli organizátormi poverení, aby viedli jednotlivé konferenčné bloky.

Organizátorom SGEM konferencie v bulharskej Albene chcú účastníci z FSŠ poďakovať za podujatie pripravené na veľmi vysokej úrovni a veria, že tak ako v minulom roku, bude aj zborník z tohtoročnej konferencie úspešne indexovaný v medzinárodných vedeckých databázach, knižniciach a rôznych vedeckých inštitúciách.

Ing. Lucia Hrubalová, PhD., PaedDr. Eva Lehoťáková, PhD., Mgr. art. Štefan Timko, PhD.

(autori článku a fotografií)

FSŠ

FSŠII