Slávnostná inaugurácia dekanky FSŠ UKF v Nitre

Dňa 19. septembra 2016, počas slávnostného otvorenia akademického roka 2016/2017 na UKF v Nitre, sa uskutočnila slávnostná inaugurácia dekanky FSŠ UKF v Nitre, ktorou je od 1. apríla 2016 Dr. habil. PaedDr. Žofia Bárcziová, PhD. Dekanku FSŠ UKF v Nitre predstavil predseda AS FSŠ UKF v Nitre RNDr. Štefan Balla, PhD., v nasledovnom prejave:

Je pre mňa cťou, že Akademický senát Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ako najvyšší samosprávny orgán fakulty v súlade so znením Zákona č. 131 z roku 2002 Z.z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Štatútu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre zvolil na svojom zasadnutí, konanom dňa 17. februára 2016, Dr. habil. PaedDr. Žofiu Bárcziovú, PhD., za kandidáta na dekana Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Akademický senát Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre súčasne poveril predsedníčku Akademického senátu Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (doc. PhDr. Annu Sándorovú, PhD.), aby v zmysle výsledkov volieb podala rektorovi Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (prof. RNDr. Ľubomírovi Zelenickému, CSc.), návrh na vymenovanie Dr. habil. PaedDr. Žofie Bárcziovej, PhD., za dekanku Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vymenoval Dr. habil. PaedDr. Žofiu Bárcziovú, PhD., za dekanku Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre s účinnosťou od 1. apríla 2016.

Dr. habil. PaedDr. Žofia Bárcziová, PhD., ukončila vysokoškolské štúdium v odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov maďarský jazyk a literatúra – hudobná výchova v roku 1996 na Vysokej škole pedagogickej v Nitre. Vedeckú hodnosť philosophie doktor získala v roku 2006 na Univerzite Loránda Eötvösa v Budapešti, kde v roku 2014 obhájila aj svoju habilitačnú prácu a získala vedecko-pedagogický titul Dr. habil. v odbore Literárna veda.

Na Univerzite Konštantína Filozofa pôsobí od roku 1996. V rokoch 2009 – 2012 bola zástupkyňou Ústavu maďarskej literárnej vedy a jazykovedy Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF. V rokoch 2012 až 2016 zastávala funkciu prodekanky pre medzinárodné vzťahy a rozvoj Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre. V pozícii prodekanky pre medzinárodné vzťahy a rozvoj sa podstatne zaslúžila o rozvoj medzinárodnej spolupráce, koordináciu zahraničných projektov, pozitívnu prezentáciu fakulty smerom k verejnosti, rozvoj propagačných a marketingových aktivít i podporu partnerskej spolupráce so zahraničnými vzdelávacími a kultúrnymi inštitúciami i médiami. Jej cieľom bolo rozšíriť a prehĺbiť spoluprácu  predovšetkým s univerzitami a kultúrnymi inštitúciami stredoeurópskych a západných krajín. Dôležité miesto zastávala i zastáva aj v oblasti vzdelávania, pri podpore tvorivosti nadaných študentov na národnej a nadnárodnej úrovni, ale aj v rozvíjaní vedy a výskumu.

Dr. habil. PaedDr. Žofia Bárcziová, PhD., sa vo svojej vedeckovýskumnej činnosti venuje literatúre z pohľadu rodových stereotypov, ale aj takým otázkam ako hybridnosť kultúrnej a rodovej identity, marginalizácia a queer problematika v rámci literatúr krajín vyšehradského regiónu. Bola zodpovedným riešiteľom rôznych VEGA projektov a projektu Vyšegradského fondu, má vyše 120 publikačných výstupov, medzi nimi monografie, vysokoškolské a stredoškolské učebnice a učebnice pre základné školy. Pôsobila a pôsobí v rôznych radách a komisiách – v Medzinárodnej maďarskej filologickej spoločnosti, vo Verejnom zbore Maďarskej akadémie vied, v celoštátnych vedeckých a odborných orgánoch ako Ústredná predmetová komisia pre maďarský jazyk a literatúru Štátneho pedagogického ústavu v Bratislave, absolvovala viaceré pozvané prednášky na domácich i zahraničných akadémiách vied, na univerzitách i konferenciách. Získala tiež viaceré významné ocenenia za svoju literárnu činnosť a za podporu tvorivosti nadaných študentov. Je členkou redakčnej rady literárnovedného časopisu Partitúra.

Vážené slávnostné zhromaždenie!

Dovoľte mi v mene Akademického senátu a Akademickej obce Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre zaželať pani Dr. habil. PaedDr. Žofii Bárcziovej, PhD., vo funkcii dekanky fakulty veľa síl, tvorivých inšpirácií a správnych rozhodnutí pri ďalšom rozvoji fakulty.

i1

i3