Významné ocenenia pracovníkov FSŠ UKF v Nitre

Výbor Medzinárodnej hungarologickej spoločnosti na svojom zasadnutí dňa 21. augusta 2016 rozhodol o udelení pamätnej medaily a diplomu Jánosa Lotza trom vedcom.  Pamätná medaila, ktorá je pomenovaná po významnom americkom jazykovedcovi maďarského pôvodu.

Pamätná medaila sa udeľuje osobnostiam vedeckého života, pôsobiacim mimo územia Maďarska za významnú vedeckovýskumnú, pedagogickú a organizátorskú činnosť v oblasti jazykovedy, literárnej vedy, kultúrnej histórie alebo etnografie, za rozvoj a popularizáciu týchto vedných odborov.  Pamätná  medaila – dielo akademickej sochárky Eriky Ligetiovej – sa odovzdáva oceneným na medzinárodnom hungarologickom kongrese, ktorý je organizovaný každých 5 rokov. Doc. PhDr. Anna Sándorová, PhD., získala toto prestížne ocenenie za zásluhy pri budovaní katedry maďarského jazyka a literatúry UKF v Nitre, za viac ako desaťročnú pedagogickú činnosť, za výskum maďarských nárečí na Slovensku a za rozvoj maďarskej dialektológie na Slovensku, ako aj za významnú vedecko-organizačnú činnosť.

Dňa 4. septembra 2016 si prevzala v komárňanskej synagóge pracovníčka Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre PaedDr. Magdaléna Hrbáček, PhD., významnú Cenu Kehila Haver. Udelil jej ju na návrh Židovskej náboženskej obce Komárno za dlhoročnú obetavú prácu pre židovské komunity v regióne Židovský kultúrny spolok a centrum KEHILA – Menház. Cenu odovzdal Ing. Anton Paszternák, predseda ŽNO Komárno. PaedDr. Magdaléne Hrbáček, PhD., ktorá sa problematike židovskej kultúry venuje už niekoľko rokov (publikačná činnosť, výučba i organizácia medzinárodných konferencií zameraná na túto tému), pričom významné ocenenie získala tiež minulý rok za knihu Židovské tradície v Galante a okolí (AB-ART, 2015), srdečne gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov.

Podobne ešte veľa plodných rokov úspešnej vedeckej a pedagogickej práce želáme riaditeľovi Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre prof. PhDr. Tiborovi Žilkovi, DrSc., ktorému dňa 19. septembra 2016 počas slávnostného otvorenia akademického roka 2016/2017 odovzdal cenu rektora za celoživotné dielo i za významný prínos v oblasti vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti rektor UKF v Nitre prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc. Taktiež počas tejto slávnosti získala cenu rektora za koncerty v Slovenskom rozhlase popularizujúce maďarskú zborovú tvorbu na SlovenskuMgr. Mónika Józsa, ArtD., a za spoluprácu na projekte ITMS 2611023011: Nitriansky model skvalitnenia vyučovania slovenského jazyka a literatúry na školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín metódou vyučovania cudzích jazykov (s dôrazom na školy s vyučovacím jazykom maďarským) získali cenu rektora Dr. habil. István Kozmács, PhD., prof. Dr. habil. Gábor Nagy, DrSc., a Dr. habil. Mgr. Ildikó Vančo, PhD. Všetkým kolegom srdečne blahoželáme.

Ján Gallik

ASE