Návšteva Nitrianskej galérie alebo „Čo tak Newrope“?

Dňa 28. septembra 2016 sme sa spolu s dvomi desiatkami študentov rozhodli stráviť bloky zvyčajne venované výučbe predmetov Kulturologické koncepcie a Koncepcie strednej Európy trochu netradične. V jeden z posledných dní tohtoročného babieho leta nás príjemne teplé počasie vylákalo na krátku prechádzku ulicami nitrianskeho Dolného mesta.

S malou skupinkou študentov 1. ročníka odboru Stredoeurópske areálové štúdiá sme si najprv pozreli sídlo mestského informačné strediska Nisys a Synagógu. Návšteva priestorov týchto inštitúcií nebola určená iba vizuálnej obhliadke skvostnej architektúry budov, v ktorej sídlia. Väčšinu našich prvákov Nitra, jedna z najvýznamnejších slovenských univerzitných metropol, prilákala zďaleka. Primárnym účelom našej exkurzie bolo teda zoznámiť ich s  kultúrnymi iniciatívami a informačnou a propagačnou činnosťou, ktoré mesto ponúka.

Počas presunu na Župné námestie sme mali možnosť vidieť externé expozície výstavy, ktorá bola ďalším cieľom našej prechádzky historickým centrom regiónu. Cestou sme venovali krátku úvahu inšpiratívnej inštalácii s názvom Keď... od autorky Ilony Németh, ktorú je možné vidieť na Dome módy. Je autentickým odrazom a metonymiou nekonečného a večného nihilizmu jednotlivcov, a teda aj celých spoločenských skupín, tried a národov v oblasti spoločenskej a kultúrnej diverzie.

V blízkosti funkcionalistickej budovy Divadla Andreja Bagara sme sa na chvíľu zamysleli aj nad objektom Odkaz zo Západu, ktorého autorom je Slovák Jan Kostaa. Táto na prvý pohľad kontroverzná inštalácia, ktorej dominuje nápis „YOU ARE THE WHITE GUYS FROM EASTERN EUROPE“ sa na niekoľko týždňov stala neprehliadnuteľnou súčasťou Svätoplukovho námestia. Bez znalosti hlbšieho kontextu, ktorý stojí za vznikom a pozadím diela, môže byť jeho potenciálny výklad založený na instantných emóciách súvisiacich s problematikou rasizmu problematický. V skutočnosti ide o autorovu reakciu na geopolitické členenie Európy, jeho chápanie a diskurz spojený s (ne)využívaním pojmu „stredná Európa“ v medzinárodnom kontexte geografických reálií. Práve stredné Európa je predmetom nášho štúdia a vedeckej činnosti najmladšej z fakúlt Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, na ktorej pôsobíme. Aj z tohto dôvodu sa dielo, ktoré je rovnako súčasťou výstavy Newrope, stalo predmetom našej diskusie.

Po takejto malej ochutnávke sme sa teda nedočkavo vydali do Nitrianskej galérie, kde sa k nám pridal pán Mgr. art. Timko Štefan, PhD., spolu so študentmi 1. ročníka magisterského štúdia rovnakého študijného programu. V reprezentačných sálach sme si pozreli medzinárodnú výstavu súčasného umenia s názvom Newrope, ktorá bola jedným so sprievodných programov 25. ročníka festivalu Divadelná Nitra. Tento jubilejný ročník významného podujatia bol venovaný téme „Óda na radosť? (minulosť  ̶  prítomnosť  ̶  budúcnosť)“. Vzhľadom na to, že súčasná kríza európskej civilizácie je témou viac než aktuálnou, ako študenti kultúrnej a sociálnej antropológie stredoeurópskeho priestoru sme využili možnosť pozrieť si reakcie domácich a zahraničných umelcov na témy ako euroskepticizmus, hrozba terorizmu, utečeneckej krízy, globalizácia, etnocentrizmus, rôzne iné formy stretu kultúr a ďalšie. V rámci výstavy je možné nielen vidieť, ale aj ďalšími zmyslami vnímať, kontroverznosť tém a rôznorodosť pohľadov na ne. Kým niektoré z diel sa zložitým témam venovali s plnou dávkou vážnosti, iné ponúkli náhľad s istým odstupom, nadsázkou, iróniou,  humorom a satirou. Podstatná je aj teoretická rovina viacerých častí konceptu expozície, pohrávajúca sa s utopickými predstavami a ideológiou či predpovedaním možnej budúcnosti Európy.

Do tohto medzinárodného projektu bola okrem asi tridsiatky umelcov zapojená aj nitrianska ZUŠ Tralaškola, ktorá počas finisáže výstavy dňa 10. 11. 2016 ponúkne premiérový a zároveň unikátny performance „Novej hymny“ Európskej únie. Umelecký pohľad na toto široké spektrum súčasnej problematiky ponúkaný výstavou Newrope je možné vidieť až do 13. 11. 2016. Projekt je nielen vizuálne nesmierne zaujímavý a podnetný, ale počas prehliadky má každý z návštevníkov možnosť individuálnej sebareflexie, ktorá sa stáva nevyhnutným fenoménom pri snahe adaptovať sa súčasnému procesu formovania multikultúrnej spoločnosti.

V závere by som rada poďakovala kurátorovi výstavy Omarovi Mirzovi, ktorý nám návštevu priestorov Nitrianskej galérie spríjemnil a obohatil aj svojim profesionálnym výkladom.

Mgr. Lenka Tkáč-Zabáková

interná doktorandka

Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr

20160928 141224