Úspešné prednáškové a študijné zahraničné pobyty pedagógov Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr

V dňoch 24. až 28. februára 2020 sa uskutočnili zahraničné pobyty troch pracovníkov Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre v rámci projektu Erasmus+. Mgr. art. Štefan Timko, PhD., a doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., sa zúčastnili na prednáškovom pobyte na Katedre bohemistiky Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dr. Štefan Timko dňa 25. februára prezentoval študentom a pedagógom dve prednášky.

Prvá z nich mala názov Reflexia života a diela Cyrila a Metoda v televíznej a filmovej tvorbe a venovala sa predovšetkým analýze hraných českých a slovenských mediálnych diel venujúcich sa odkazu bratov zo Solúna, ktorí napomohli v 9. storočí christianizovať územie Veľkej Moravy. Druhá prednáška Š. Timka Literatúra a film v stredoeurópskom kontexte sa venovala metodológii skúmania filmových adaptácií literárnych diel opierajúcej sa predovšetkým o poznatky slovenských literárnych a filmových teoretikov (T. Žilka, J. Pašteka, J. Paštéková). Dňa 26. februára sa predstavil študentom bohemistiky doc. Ján Gallik s prednáškou Motív smrti v tvorbe Jana Čepa a Pavla Straussa, v ktorej analyzoval a komparoval tvorbu dvoch významných katolícky orientovaných autorov – moravského a slovenského. Na prednáške doc. Gallika sa zúčastnil aj popredný odborník na tvorbu prozaika, prekladateľa a esejistu katolíckej orientácie Jana Čepa Mgr. Petr Komenda, Ph.D. Všetky prednášky pedagógov nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa zaujali moravské publikum a vyvolali podnetnú a odbornú diskusiu. Prednáškový pobyt našich pracovníkov na prestížnej moravskej univerzite bol obojstranne prínosný pre obe vzdelávacie inštitúcie a prehĺbil vzájomnú spoluprácu medzi nimi.

V rovnakom týždni sa zahraničnej mobility zúčastnil aj PaedDr. Milan Jozek, PhD., z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre, ktorý v rámci projektu Erasmus+ navštívil Varšavskú univerzitu (Katedra interkultúrnych štúdií strednej a východnej Európy). Študijný pobyt M. Jozeka sa začal účasťou na prednáške a následnom zaujímavom diskusnom stretnutí s Dr. Alexandrom Hornyom, pozvaným hosťom z bieloruskej univerzity v Grodne. Ťažiskom tohto diskusno-prednáškového bloku bola problematika stereotypov v chápaní bieloruského človeka, jeho autenticity v kontexte východoeurópskych kultúr. Osobitné špecifiká mali stretnutia s prof. Radoslavom Raspopovičom s Inštitútu dejín Podgorickej univerzity v Čiernej Hore a prof. Jerzym Grzybowskim na tému organizovania letných táborov pre našich študentov a organizácie spoločnej konferencie k prienikom stredoeurópskych a balkánskych reálií. Milan Jozek v samostatných prezentačných častiach položil dôraz na slovenské reálie v kontexte dejín národov strednej Európy, ako aj špecifiká aktuálnych možností vedeckého a pedagogického rozvoja na Fakulte stredoeurópskych štúdií, špeciálne pre pracovníkov a študentov zahraničných pracovísk. Priestor medzi jednotlivými stretnutiami bol využitý na poznávanie historických dominánt Varšavy a jej reálií.

Text: Mgr. art. Štefan Timko, PhD., PaedDr. Milan Jozek, PhD. (Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre)

Foto: Mgr. art. Štefan Timko, PhD., PaedDr. Milan Jozek, PhD., doc. PhDr. Ján Gallik, PhD. (Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre)