Návšteva štátnej tajomníčky MŠVVaŠ

V piatok 25. septembra 2020 navštívila UKF štátna tajomíčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Monika Filipová. Prišla v sprievode riaditeľky kancelárie štátnej tajomníčky Markéty Tomaga a generálnej riaditeľky sekcie národnostného a inkluzívneho vzdelávania Moniky Gajdácsovej.

Štátnu tajomníčku prijali vedúci predstavitelia univerzity a Fakulty stredoeurópskych štúdií (FSŠ) – rektor Libor Vozár, prorektorka pre vzdelávanie Jana Duchovičová, dekanka FSŠ Žofia Bárcziová a prodekan FSŠ pre vzdelávanie Ladislav Szekeres. V rámci diskusie bolo prezentované poslanie našej univerzity, ale taktiež jej tradícia v oblasti prípravy pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov pracujúcich v oblasti vzdelávania vo všetkých úrovniach školského systému. Prezentované boli snahy univerzity v oblasti skvalitňovania prípravy učiteľov pre sekundárne, primárne a predprimárne vzdelávanie a prípravy špeciálnych pedagógov orientovaných na inkluzívne vzdelávanie.

Predstavitelia Fakulty stredoeurópskych štúdií priblížili hosťom študijné programy fakulty a tiež dlhoročné skúsenosti so vzdelávaním budúcich pedagógov pre materské, základné a stredné školy s vyučovacím jazykom maďarským. Jednou z hlavných tém rokovania s predstaviteľmi MŠVVaŠ boli skúsenosti a projekty odborníkov Fakulty stredoeurópskych štúdií v tejto oblasti a ich výskumy, ktoré sú zamerané na rôzne aspekty bilingvizmu