Prednáška o filmovom spracovaní príbehu „veľkých dejín“ cez prizmu „malých žien“

Druhý novembrový pondelok navštívila Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre slovenská režisérka Mariana Čengel Solčanská. Dôvodom tejto vzácnej návštevy bola prednáška spojená s besedou, ktorá sa venovala procesu filmovej adaptácie historického románu Hany Lasicovej Slúžka.

Po úspechu Solčanskej filmov Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Láska na vlásku či dokudrámach Únos a Sviňa ju oslovil román Slúžka (Evitapress, 2013). Ide o tragický príbeh slúžky vsadený do obdobia rozpadu monarchie a vzniku Československa, ktorého filmové spracovanie prebieha práve pod režisérskou taktovkou nitrianskej rodáčky a zároveň absolventky UKF v Nitre Mariany Čengel Solčanskej. Režisérka poslucháčom počas prednášky priblížila nielen proces prípravy tohto filmu, ktorý by mal prísť do slovenských kín na jeseň budúceho roka. Svoj odborný výklad o procese spracovania pôvodného textu románu a jeho premene na audiovizuálne dielo doplnila pútavým rozprávaním o tom, ako to vyzeralo v zákulisí samotného natáčania.

Prednáška sa uskutočnila v rámci programu celoslovenského Týždňa vedy a techniky 2020 i ako súčasť riešenia projektu APVV-17-0012 Literatúra a jej filmová podoba v stredoeurópskom kontexte, pričom bola určená nielen študentom a pedagógom ÚSJK FSŠ UKF v Nitre. Vďaka tomu, že kvôli súčasnej situácii bolo podujatie presunuté do online priestoru, využilo možnosť sledovať prednášku asi osem desiatok poslucháčov z celej univerzity.

PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková, PhD.

Autor fotografií: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD.

20201109 112259

20201109 112317