Bude cestovný ruch na Slovensku po skončení pandémie COVID-19 kreatívny?

Odpoveď na túto otázku sa snažila nájsť dr. Palenčíková z Katedry cestovného ruchu v rámci virtuálnej prednášky venovanej na Slovensku zatiaľ málo známemu konceptu kreatívneho cestovného ruchu.

Výberová online prednáška sa uskutočnila 10. novembra 2020 v rámci celoslovenského Týždňa vedy a techniky na FSŠ UKF prostredníctvom univerzitnej videokonferenčnej platformy meet.ukf.sk.  Zúčastnilo sa jej okolo 40 poslucháčov z radov študentov a pedagógov UKF.

Úvod prednášky bol venovaný oboznámeniu sa s konceptom kreatívneho cestovného ruchu, bol predstavený jeho úzky vzťah s kultúrnym a kreatívnym priemyslom a aké sú typické kreatívne aktivity v rámci kreatívnej dovolenky. Následne doktorka upriamila pozornosť prítomných na charakteristiku kreatívnych turistov, ich očakávania od kreatívnej dovolenky a na kreatívne destinácie v Európe a vo svete.

Cieľavedomý rozvoj kreatívneho cestovného ruchu znamená aj významné sociálno-ekonomické prínosy pre regióny. V tejto súvislosti na prednáške odzneli výsledky systematického skúmania kreatívneho cestovného na Slovensku kolektívu pracovníkov Katedry cestovného ruchu na FSŠ UKF. Z finálnych výsledkov vedeckého projektu VEGA „Kreatívny cestovný ruch ako nový produkt cestovného ruchu na Slovensku“ vyplýva, že kreatívny cestovný ruch na Slovensku nie je zatiaľ etablovaný ako vyhľadávaný produkt cestovného ruchu, po ktorom existuje relevantný dopyt. Súčasný domáci turista vníma kreatívne aktivity ako doplnok programu v rámci rekreačného charakteru  svojej dovolenky, a nie ako hlavný motív cestovania do destinácie. Na druhej strane výsledky potvrdili významný potenciál pre  jeho rozvoj na strane ponuky cestovného ruchu (UZ, oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu, samosprávy), aktérov kultúrneho a kreatívneho priemyslu (remeselníci, umelci, kreatívci), ale aj na strane dopytu.

Záver prednášky bol venovaný súčasnej situácii v cestovnom ruchu a možným trajektóriám jeho vývoja na Slovensku v kontexte výsledkov výskumu, v období po skončení pandémie COVID-19. V tejto súvislosti je možné predpokladať, že Slovensko ešte len čaká vlna záujmu o rozvoj kreatívneho cestovného ruchu. Budúcnosť cestovného ruchu u nás aj vo svete bude podľa dr. Palenčíkovej jednoznačne kreatívna, o čom svedčia aj súčasné kreatívne riešenia podnikateľov a ostatných aktérov v cestovnom ruchu v snahe prežiť pandémiu s čo najmenšími stratami. Každú krízu, ktorá nás zasiahne, treba vnímať pozitívne ako príležitosť na nový a lepší začiatok. Inak to nemôže byť ani v prípade budúcnosti cestovného ruchu.