Podnikanie v cestovnom ruchu alebo ako sme rozvíjali svoje podnikateľské zručnosti

Koncom novembra študenti 3. až 5. ročníka mali možnosť zúčastniť sa online kurzu podnikateľských zručností v cestovnom ruchu.

Kurz sa mohol uskutočniť vďaka spolupráci Katedry cestovného ruchu a Slovak Business Agency - pobočky v Nitre, ktorá sa venuje podpore malého a stredného podnikania na Slovensku. Kurz prebiehal denne od 23.11.2020- 27.11.2020 v čase od 8:30-12:30 hod. Lektori nám poskytli mnoho užitočných informácii na základe ich praxe a osobných skúseností. Prvé dva dni podujatie viedol Pavol Duchoň, MSc., konzultant v oblasti startupov so skúsenosťami zo Slovenska a zahraničia. Predstavil nám Business model Canvas, kde sme riešili zhodnotenie nápadu nášho podnikania, tvorili sme business plán a analyzovali trh. Ďalší deň nám vysvetlil stratégiu finančnej analýzy či dôležitosť správnej prípravy podkladov.

Tretí deň sme absolvovali s lektorom, úspešným grafickým dizajnérom a marketingovým stratégom, Mgr. Tomášom Kovalinkom, Phd. tému marketingových zručností. Dozvedeli sme sa ako si správne vytvoriť web stránku či ako zviditeľniť náš produkt či službu. Štvrtí deň nám prednášal Mgr. Norbert Gyürüsi, ktorý v súčasnosti pôsobí ako právnik, podnikateľ a lektor. Dozvedeli sme sa dôležité informácie o špecifickych právnych formách podnikania.  Zaoberali sme sa s problematikou, ktorá právna forma je najvhodnejšia pre jednotlivé podnikanie, s výhodami a nevýhodami jednotlivých foriem podnikania aj tým,  na čo si dať pozor pri zakladaní a vedení firmy.

Posledný deň, ktorý viedla skúsená projektová manažérka a lektorka, Ing. Lucia Richterová, PhD. , sme mali možnosť získať rady o tom, ako správne odprezentovať svoj nápad, ako komunikovať v tíme, argumentovať a presadiť si svoj názor. Robili sme mnoho zaujímavých hier, na základe ktorých sme si precvičili naše komunikačné zručnosti.

V mene všetkých zúčastnených konštatujeme, že sme zažili veľmi produktívny a skvelý týždeň s mladými a priateľskými lektormi, ktorý nám dal veľa. Osvojili sme si mnoho užitočných zručností týkajúcich sa nášho budúceho potenciálneho podnikania a nadobudnuté skúsenosti určite využijeme aj v osobnom živote. Spoznali sme skvelých a úspešných lektorov, čím sme získali nové kontakty, čo nám môže byť v budúcnosti veľkým prínosom. Počas kurzu vládla medzi nami veľmi dobrá nálada, ktorú lektori vytvorili už od prvého dňa, čím opadol náš strach z rozprávania a vyjadrenia svojich nápadov.

V mene študentov KCR – účastníkov kurzu Miriam Magulicová, študentka 1. ročníka Manažmentu regionálneho cestovného ruchu (1. MRCRm)

image1

Komunikačné zručnosti- spolužiačka popisovala obrázok na základe čoho sme ho mali nakresliť.

image2

image3