ONLINE Deň otvorených dverí na Fakulte stredoeurópskych štúdií

Dňa 12.  decembra 2020 sa na Fakulte stredoeurópskych štúdií uskutočnil tento rok už druhý Deň otvorených dverí. Kvôli náročnej epidemiologickej situácii sa však prvý raz konal v online priestore.

Napriek tomu to niektorých študentov stredných škôl neodradilo a zaujímali sa o študijné programy fakulty. Štyri pracoviská fakulty (Katedra cestovného ruchu, Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy, Ústav pre vzdelávanie pedagógov a Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr) vytvorili zaujímavé prezentácie o svojich študijných programoch. A študenti stredných škôl si aspoň prostredníctvom fakultného videa mohli pozrieť priestory fakulty či areálu, v ktorom sídli.

Prezentácia Katedry cestovného ruchu v rámci univerzitného Dňa otvorených dverí prebiehala v slovenčine i maďarčine, pričom sa sústredila na aktuálne dianie v oblasti cestovného ruchu v dôsledku pandémie Covid-19 i na praktický charakter študijného programu – teda možnosť absolvovania praxe, stretnutia s odborníkmi z praxe a pod. Predstavila i výhody štúdia Regionálneho cestovného ruchu na FSŠ, charakteristiku študijného plánu, odborných exkurzií a expedícií, možnosti uplatnenia absolventov, príbehy absolventov a študentov či prijímacie konanie.

Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy (ÚMJL) privítal v online miestnosti žiakov stredných škôl, ktorí sa zaujímali o možnosti štúdia na Fakulte stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Študentov pozdravil riaditeľ Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy doc. PaedDr. Ján Bauko, PhD.  Prezentoval činnosť pracoviska, ktoré zabezpečuje viaceré študijné programy, prípravu budúcich učiteľov maďarského jazyka a literatúry, tlmočníkov a prekladateľov zameraných na maďarský jazyk a kultúru, maďarsko-slovenských bilingválnych mediátorov. Zástupkyňa vedúceho ústavu Mgr. Gabriela Petres, PhD., priblížila študentom bohatú vzdelávaciu, kultúrnu i výskumnú činnosť pracoviska, vyzdvihla dobré medzinárodné vzťahy so zahraničnými univerzitami, kde sa majú možnosť vzdelávať vysokoškoláci v rámci semestrálneho študijného pobytu. PaedDr. Károly Presinszky, PhD., hovoril o tom, ako sa zapájajú vysokoškolskí študenti do aktivít pracoviska. Zúčastňujú sa súťaží organizovaných ÚMJL (Súťaž F. Kazinczyho – Pekná maďarská reč, Súťaž v prednese ľudových rozprávok) a zapájajú sa do organizovania súťaží pre študentov stredných škôl (Celoštátna pravopisná súťaž Józsefa Imploma pre žiakov SŠ s VJM, Celoštátna súťaž v prednese poézie a prózy Mihálya Tompu, Celoštátna literárna súťaž Legere pre žiakov SŠ s VJM). Študenti úspešne reprezentujú FSŠ UKF v Nitre aj v zahraničí, kde získavajú významné medzinárodné ocenenia. Friderika Bóna, študentka 2. ročníka tlmočníctva a prekladateľstva (maďarský jazyk a kultúra) na FSŠ a podpredsedníčka študentského klubu JUGYIK, na základe vlastných skúseností predstavila stredoškolákom pestrý študentský život na našej univerzite. Friderika Bóna vyzdvihla význam zapojenia sa študentov do kultúrnej i vedeckovýskumnej činnosti. V rámci diskusie prítomní uchádzači o štúdium mali možnosť položiť svoje otázky predstaviteľom Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy.

Riaditeľka Ústavu pre vzdelávanie pedagógov (ÚVP) Mgr. Orsolya Hegedűs, PhD., s prítomnými členmi pracoviska, prezentovala študijné programy Predškolská a elementárna pedagogika a Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom maďarským. Prezentácia obsahovala hlavné črty študijných programov s dôrazom na rôznorodé predmety rôznych kompetencií. Odzneli konkrétne informácie o výchovných a pedagogicko-psychologických predmetoch, o organizácii pedagogickej praxe, ako aj o iných aspektoch univerzitného života: napr. spevácky zbor, študentské komunity a aktivity v podaní študentky druhého ročníka PEP, ktorá reprezentovala študentov ÚVP. Po prezentácii vznikla diskusia zo strany študentov a odzneli otázky týkajúce sa školských i mimoškolských aktivít.

Záujemcovia o štúdium na FSŠ mohli virtuálne spoznať aj Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr z pohodlia domova. Program Dňa otvorených dverí bol bohatý. Uchádzači absolvovali virtuálnu prehliadku pracoviska, dozvedeli sa zaujímavé informácie o študijnom programe Stredoeurópske areálové štúdiá, aktivitách pracoviska, možnostiach štúdiá, odbornej praxi, ale aj zahraničných mobilitách a možnostiach uplatnenia absolventa. Záujemcom o štúdium boli v dopoludňajších i popoludňajších hodinách k dispozícií okrem vedúceho pracoviska doc. PhDr. Jána Gallika, PhD., a zástupkyni vedúceho pracoviska PhDr. Lenky Tkáč-Zabákovej, PhD., aj tútori z radov študentov (Bc. Jana Micháliková) a interné doktorandky (PhDr. Sylvia Hrešková a PhDr. Monika Adamická).

Online Deň otvorených dverí poskytne záujemcom o štúdium bohatý program aj od 26. do 28. januára 2021. Tešíme sa na Vašu účasť.

Text: RNDr. PaedDr. Ján Veselovský, PhD., Ing. Norbert Beták, PhD., doc. PaedDr. Ján Bauko, PhD., Mgr. Orsolya Hegedűs, PhD., PhDr. Sylvia Hrešková

Fotografie: Ing. Norbert Beták, PhD., PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková, PhD.

DOD 2020 12 12 01

DOD 2020 12 12 02