Naše leto s V4

Toto leto sme sa spolu so študentkami stredoeurópskych areálových štúdií a absolventkou rovnakého študijného programu zapojili do V4 Summer School.

Na programe sa zúčastnili študentky Bc. Zsófia Borsányiová, Yelyzaveta Tkalich, Natalya Karsheninnikova a Mgr. Daria Khatkova. Jej cieľom bolo v rámci medzinárodného projektu podporeného Vyšehradským fondom preskúmať súčasné výzvy spolupráce Vyšehradskej skupiny. Letná škola sa uskutočnila v rámci osláv 30. výročia V4, ktoré si pripomíname tento rok.

Náš tím začal s prípravou projektu už koncom júna. Cez leto sme sa stretávali dvakrát mesačne na online stretnutiach, na ktorých sme diskutovali o viacerých otázkach týkajúcich sa V4 a o smerovaní našej práce. Naša lektorka PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková, PhD., rozdelila tému týkajúcu sa kultúrnych a iných špecifík regiónu V4 medzi nás štyri a každej priradila jednu, o ktorej sme napísali text v rozsahu 3 – 6 strán. Venovali sme sa spoločným kultúrnym východiskám krajín V4, ako aj úspešným či menej úspešným projektom, ktoré vzišli z tejto vzájomnej spolupráce.

Tento rok bolo finálne podujatie letnej školy pre pandemickú situáciu zorganizované online. Stretnutie sa uskutočnilo 27. augusta 2021. Program začal uvítacími príhovormi a hlavným príhovorom Petra Rada o geopolitike stredoeurópskeho priestoru. Naň nadviazala panelová diskusia, ktorú viedol moderátor Peter Stepper. Diskusie sa zúčastnil riaditeľ oddelenia zahraničných vecí inštitútu Equilibrium Daniel Bartha, lektor lublinskej univerzity Piotr Celiński, našu univerzitu zastupovala Lenka Tkáč-Zabáková. Po obedňajšej prestávke sa začali prezentácie študentských skupín. Ako prvé sme vystúpili my, potom študenti z Metropolitnej univerzity v Budapešti, poslednou skupinou boli študenti z Maria Curie-Skłodowska University, ktorá sídli v poľskom Lubline. Poslednou časťou stretnutia bolo vyhodnotenie prezentácií. Moderátor Vilmos Vass, docent pôsobiaci na Metropolitnej univerzite v Budapešti, zhodnotil všetky prezentácie a poskytol dobré nápady pre budúcu prácu študentov. Takto strávený čas hodnotím ako zaujímavú skúsenosť. Aj napriek tomu, že sa letná škola uskutočnila online, dozvedeli sme sa množstvo nových informácií a spoznali sme nových ľudí.

V4

Článok a foto: Bc. Barbara Gyurisová
2. roč. SASm (Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre)