Nádasdy Ádám előadásai a KeTK-n

Nádasdy Ádám neve hallatán egyaránt csillan fel irodalmárok és nyelvészek szeme. A professzor úr költőként, prózaíróként és műfordítóként a kortárs magyar irodalom egyik kiemelkedő alakja, miközben több évtizeden keresztül volt az ELTE angol nyelvészeti tanszékének oktatója, és jelenleg is nyelvészeti ismeretterjesztő munkáival és előadásaival kápráztatja el a szakmai és laikus (olvasó)közönséget. A Közép-európai Tanulmányok Karán február 26-án két előadását hallgathattuk meg, és ismerkedhettünk meg a tanár úr sokoldalú tehetségével. A délelőtti előadás során a magyar nyelvben egy jelenleg folyamatban lévő nyelvi változásról tanulhattunk meg többet a nyelvész szemszögéből. Például ma inkább így használjuk: „az engem bántók megjegyzései bántóak voltak”, míg régebben inkább csak „bántók”. Ezzel párhuzamosan már olyan kifejezést is hallani, hogy „a jók jóak voltak”… Hogy ez a fajta változás örvendetes vagy épp „felháborító”, azt mindenki maga döntheti el, mivelhogy a nyelvészet nem hivatott ebben a kérdésben állást foglalni. A tanár úr számos személetes példa mentén mutatta be ezt a nyelvünkben tetten ért változást, amely minden bizonnyal a széles hallgatóságot is felizgatta, hiszen hallani lehetett ahogy a résztvevők egymásnak oda-odasúgva, saját nyelvhasználati szokásaikat vizsgálva ízlelgették a bemutatott példamondatokat. A délutáni előadáson Madách Ember tragédiája mai magyar nyelvre történt átültetésének (ún. magyarításának) néhány érdekesebb kihívását tekintettük át, immár a műfordító szemszögéből. A főként magyar szakosokból álló közönség tagjai között szellemes beszélgetés alakult ki, amely során az eredeti szöveg középiskolásokkal való olvasásának tapasztalatait osztották meg egymással. Mi a fontosabb, a tartalom vagy a forma? Szükséges, hogy a diák az egész szöveget maradéktalanul megértse, vagy elég, ha csak kikövetkeztet bizonyos dolgokat? Ezen kérdések megvitatásával zárult az előadás, és biztosak vagyunk benne, hogy leendő magyartanárainknak és tolmács-fordító szakosaink (de persze nem csak ők!) egyaránt lelkesen távoztak az eseményről.

Szakmai szempontból nagyon hasznos és érdekes napot tudhatunk magunk mögött, amelynek a szervezését köszönjük a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetnek és az Arany A. László Polgári Társulásnak.

Nadasdy 01

Nadasdy 02