Mediatizáció, mely körülvesz

Modern korban élünk, természetes, hogy körül vagyunk véve különböző új technológiákkal. De vajon ez milyen hatással van az emberre, mennyire alakítja az ember jellemét? Eltűnik ezáltal a hagyományosan vett érző ember, aki képes a felszín mögé látni? Ehhez hasonló kérdésekkel is foglalkozott prezentációjában Dr. Molnár Csilla a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karának docense, aki 2022. november 30-án látogatott el karunkra. Előadását családias hangulatban, a Szerkesztői alapismeretek óra keretén belül hallgathattuk meg. A napjainkban történő mediatizáció témáját jártuk körül, úgy hiszem, mindenki számára érdekes kérdéseket megfogalmazva. Elgondolkodtató volt hallgatni, hogy napjainkban a média egyrészt megnehezíti az emberek közti kapcsolatokat, párbeszédeket, ugyanakkor összetartja a társadalmat, kohéziós ereje van.

A média vizsgálata is teljesen átalakult. Míg a múltban a média hatását kutatták, ma már a medializált tartalom fogyasztásának mértéke, valamint a fiatal generacióra gyakorolt hatását vizsgálják. A képek értelmezésével, olvasatával is foglalkozott Molnár Csilla tanárnő. Szerinte egy olyan korban élünk, ahol elözönlenek minket a képek: nézzük azokat, és azt hisszük, hogy egyből értjük, amit látunk. A képmegértés témába mi, a közönség is bekapcsolódhattunk, címeket kellett adni különböző képeknek. Nevezhetném ezt egy próbatételnek is, ugyanis nagyon könnyen elkalandozhattak a gondolataink, elveszhettünk volna az apró részletekben, de az előadó meglepetésére sikerült megoldanunk (helyesbítek, a társaság nagy részének fejben biztosan sikerült megoldania) a feladatot.

Az előadás további részeiben is hasonlóan érdekes témákat feszegettünk, és úgy gondolom, hogy mindannyiunk számára nagyon sok érdekes ténnyel, gondolattal szolgált a tanárnő, amikre magunktól talán nem is biztos, hogy gondoltunk volna. Összefoglalásként az előadás egyik legelgondolkodtatóbb sorát írnám: „Vigyázni kell arra, hogy a technika ne legyen új fundamentum, ne vak hittel bízzunk benne, hanem tudatos falhasználói legyünk.”

Medializacio 1

Medializacio 2

Zajdó Zsuzsa, negyedéves kétnyelvű ügyvitelszervező szakos hallgató