Csa­lo­ga­tó mód­sze­rek a kor­társ gye­rek­iro­da­lom­ban

Vajon hogyan keltsük fel a mai gyerekek figyelmét az irodalom, az olvasás iránt? Erre a kérdésre kínáltak egy válasz­lehetőséget az Ifjúsági és Gyerekirodalmi Centrum Vadlazac programjának előadói.

Az előadók április 27-én egy szakmai workshop keretén belül látogattak el a nyitrai Közép-európai Tanulmányok Karára. A Csalogató módszertanok és kortárs gyerekirodalom workshop a gyerekversek közvetítésével, a bábozás és dramatizálás műhelytitkaival, valamint a kortárs lányregény sajátosságaival ismertette meg az óvodapedagógus- és tanítójelölteket.

A megnyitóban Dr. Harmath Artemisz ismertette a Vadlazac program lényegét és felépítését, majd számos kortárs gyerekkönyvet ajánlott a résztvevők számára. Őt követte Paár Julcsi, aki – a kortárs gyerekversek hangzósságára irányítva a figyelmet – a zenei önkifejezés segítségével bemutatta, hogyan születik a szóból hang vagy a hangból szó. Az előadó számos kreatív ötletet mutatott arra, hogy milyen zenei foglalkozásokat végezhetünk a gyerekekkel – például különböző hangadással (tapsolással, csettintéssel), a versek és mondókák életre keltésével, ritmizálással, mozgással. A foglalkozást csoportos énekléssel zártuk.

A workshop második állomásaként a Tulipánná változott királyfi c. mese dramatizálására került sor, Körömi Gábor vezetésével. A mese feldolgozásába az előadó a közönséget is belevonta, amelybe mindenki élvezettel bekapcsolódott. A dramatizálás során énekeltünk, táncoltunk, különböző szerepekbe bújtunk, ami lehetőséget nyújtott arra, hogy a felszabadult légkörnek köszönhetően önfeledten belelépjünk a mese világába.

Dr. Józsa Éva A kapaszkodó báboktól a varázsmesék bábos előadásáig c. foglalkozásával bevezetett minket a bábozás világába, és bemutatta a bábok különböző típusait is. Ezután egy mese segítségével magunk is belekóstoltunk a bábozásba, és különböző módszertani ötlettel gazdagodtunk.

A programsorozatot Dr. Harmath Artemisz zárta, aki javaslatokat tett a kortárs ifjúsági irodalmi könyvek olvasására. Tanácsai kiválóan hasznosíthatók a már gyakorló pedagógusok és a pálya iránt érdeklődők számára is.

A tartalmas szakmai napon rengeteg új módszert és információt sajátíthattunk el, melyeket a későbbiekben is alkalmazni tudunk a hivatásunk során. Köszönjük az előadók munkáját és Dr. Petres Csizmadia Gabriella tanárnőnek a szervezést.

Jakab Zsófia, Molnár Krisztina
Fotó: Bach Máté, PKÜ-IGYIC