Károly Presinszky ocenený zlatou medailou “Majster učiteľ”

Ocenenie bolo udelené na slávnostnej ceremónii pri príležitosti 36. Celoštátnej vedeckej konferencie študentov 24. novembra 2023 vo Veľkej sále Hudobnej akadémie v Budapešti.

Národná vedecká rada študentov (OTDT) v roku 1997 založila Zlatú medailu „Majster učiteľ“ ako uznanie za prácu vykonanú v oblasti kvalitného vysokoškolského vzdelávania s cieľom oceniť a podporiť všetkých učiteľov a výskumníkov, za ich vynikajúce výsledky a dlhoročnú obetavosť pri podpore, rozvoji a organizovaní akademických aktivít, ktoré presahujú rámec povinného študijného programu.

Počas uplynulých 20 rokov Károly Presinszky aktívne využíval svoje odborné vedomosti a skúsenosti na rozvoj talentovaných vysokoškolských študentov. Spomedzi jeho študentov sa ročne zúčastní niekto na Študentskej vedeckej odbornej konferencii fakulty v sekcii Maďarská jazykoveda. Vo fakultnej ŠVOČ (TDK) má povinnosti vedúceho témy, oponenta, člena komisie a príležitostne aj predsedu komisie. Ako hlavný sekretár konferencie je každoročne zodpovedný aj za organizáciu, riadenie a propagáciu ŠVOČ (TDK). Bol jeden z iniciátorov spustenia ŠVOČ pre študentov maďarskej národnosti žijúcich na Slovensku (FTDK). Na FTDK sa ročne zúčastňujú jeho študenti, z ktorých už viacerí boli nominovaní na celoštátne kolo ŠVOČ (OTDK) organizované v Maďarsku. Pán docent taktiež podporuje publikačné činnosti talentovaných študentov. Od roku 2012 už 12. rok po sebe je editorom konferenčného zborníka Cesty k vede, ktorý vydáva Fakulta stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre. V týchto zborníkoch publikovalo svoje príspevky už 12 – ním vedených – úspešných študentov.

Mestertanar aranyerem 01

Mestertanar aranyerem 02