Prednášky Ádáma Nádasdyho na FSŠ

Meno Ádáma Nádasdyho rozžiari oči literárnych vedcov aj jazykovedcov. Ako básnik, prozaik a literárny prekladateľ patrí k najvýraznejším osobnostiam súčasnej maďarskej literatúry. Niekoľko desaťročí učil na Katedre anglistiky Univerzity Eötvösa Lóranda v Budapešti a svojimi jazykovednými dielami a prednáškami naďalej oslňuje odbornú i laickú verejnosť.

Dňa 26. februára sme na Fakulte stredoeurópskych štúdií mali možnosť vypočuť si dve jeho prednášky. Na dopoludňajšej prednáške sme sa dozvedeli o prebiehajúcej jazykovej zmene v maďarčine z pohľadu jazykovedca. Nádasdy poskytol niekoľko príkladov na ilustráciu tejto zmeny v maďarčine, čo určite nadchlo širšie publikum, pretože bolo počuť, ako sa účastníci rozprávajú medzi sebou, skúmajú svoje vlastné návyky pri používaní jazyka a vychutnávajú si príkladové vety.

Na popoludňajšej prednáške sme sa venovali niektorým zaujímavejším problémom prekladu Madáchovej Tragédie človeka do súčasnej maďarčiny, teraz už z pohľadu literárneho prekladateľa. Medzi poslucháčmi prevažne z radov študentov učiteľstva maďarského jazyka sa rozprúdila živá diskusia. Študenti sa podelili o svoje skúsenosti s čítaním originálneho textu so stredoškolákmi. Čo je dôležitejšie, obsah alebo forma? Je potrebné, aby žiak plne porozumel celému textu, alebo stačí, keď si niektoré veci vyvodí? O týchto otázkach sa diskutovalo na záver prednášky a sme si istí, že naši budúci učitelia maďarčiny a študenti tlmočníctva a prekladateľstva (ale nielen oni!) odišli z podujatia s veľkým nadšením.

Z odborného hľadiska máme za sebou veľmi užitočný a zaujímavý deň, za ktorého zorganizovanie ďakujeme Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy a Občianskemu združeniu László A. Arany.

Nadasdy 01

Nadasdy 02