Beseda so Zoltánom Lesim a Jánom Gavurom o knihe V ženských šatách

Na pôde Fakulty stredoeurópskych štúdii v Nitre sa dňa 12. marca 2024 uskutočnila prezentácia slovenského prekladu knihy V ženských šatách od maďarského básnika Zoltána Lesiho.

Zoltán Lesi je maďarský básnik, prekladateľ a programátor žijúci v Rakúsku. Jeho básnická zbierka s názvom V ženských šatách vyšla v preklade Olívie Fodor Cselényiovej vo  vydavateľstve FACE v roku 2023. Besedu viedol Ján Gavura, slovenský básnik, prekladateľ a literárny kritik. Prebiehala viacjazyčne – v angličtine, slovenčine a maďarčine. Dozvedeli sme sa zaujímavé informácie o tom, ako sa kniha dostala do slovenského vydavateľstva, aké preklady vyšli a v ktorých jazykoch. Okrem slovenčiny a maďarčiny je kniha preložená aj do nemčiny, francúzštiny a poľštiny. Spomínalo sa aj to, ako bola kniha prijatá v jednotlivých kultúrach a krajinách. Obsahuje nielen básne, ale aj fotografie, články a dokumenty. Básnik na tejto knihe spolupracoval s brazílskym knižným dizajnérom Ricardom Portilhom.

Básnická zbierka rozpráva o osudoch športovkýň Dory Ratjenovej a Gretel Bergmannovej. Prezentuje ich trochu nekonvenčným spôsobom, a to prostredníctvom dokumentárnych básní. Skokanka do výšky Gretel Bergmann nemohla súťažiť na olympijských hrách v Berlíne v roku 1936 kvôli svojmu židovskému pôvodu a nahradila ju Dora Ratjenová. Neskôr jej však boli odobraté medaily a rekordy, pretože policajné vyšetrovanie ju nedokázalo jednoznačne identifikovať ani ako ženu, ani ako muža. Nakoniec bol/-a proti svojej vôli vyhlásený/-á za muža.

Na stretnutí so Zoltánom Lesim sme si, okrem iného, mohli vypočuť výber básní zo zbierky, ktoré prečítal sám autor v maďarčine, zároveň bol cez projektor zobrazený ich slovenský preklad. Na konci prezentácie bola možnosť položiť autorovi otázky v rámci diskusie.

Celkovo išlo o veľmi zaujímavú a výnimočnú prezentáciu, a to najmä preto, že pracuje s pomerne málo známym námetom z nedávnej histórie. Podobné témy sa začínajú často spomínať aj v súčasnom spoločenskom diskurze.

Lesi Zoltan 1

Lesi Zoltan 2

Lesi Zoltan 3

Autori textu: Bc. Lucia Gulaiová, Bc. Dominik Kučera, Bc. Réka Antalová