Prednáška Kristiána Benyovszkého na medzinárodnej naratologickej konferencii

7. ročník prestížnej naratologickej konferencie spoločnosti European Narratology Network sa tento rok konal 26-28. septembra v Monopoli (Taliansko). Témou bola časopriestorová skúsenosť v naratívnej literatúre, poézii a dráme, s dôrazom na aspekt rytmu, pohybu a cesty (Rhythm, Speed, Path: Spatiotemporal Experiences in Narrative, Poetry, and Drama). Jediným účastníkom konferencie zo Slovenska bol prof. Kristián Benyovszky, pracovník Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre. Vo svojej prednáške s názvom Images of uncertain space and time: The Pit and the Pendulum in the light of narrative and illustration, ktorá odznela v sekcii „Illustrated stories“, sa Benyovszky zaoberal otázkou vizuálnej reprezentácie subjektívnej časovej a priestorovej skúsenosti. Na vzorke niekoľkých ilustrácií poukázal na to, akými, druhovo špecifickými výrazovými prostriedkami (farba, línea, kompozícia, vizuálne metafory) sa jednotlivým umelcom podarilo vizuálne zachytiť priestorovú a časovú neistotu rozprávača-protagonistu poviedky E. A. Poea Jama a kyvadlo.

Narratologiai konferencia 01

Narratologiai konferencia 02

Text: prof. PaedDr. Kristián Benyovszky, PhD., FSŠ – Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy
Foto: Ágnes Benyovszky