„Job-shadowing“ na islandskom Inštitúte Árni Magnússona

V rámci prvej časti projektu Novel Techniques and Approaches in Language Teaching – Nové techniky a prístupy vo vyučovaní jazykov, ktorý vznikol vďaka medzinárodnej spolupráci UKF s Inštitútom Árni Magnússona v Reykjavíku a vďaka finančnej podpore Nórskych fondov, boli Mgr. Viktória Gergelyová, PhD., a PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD. (obe z Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre) súčasťou delegácie z UKF, ktorá v polovici októbra vycestovala na Island. Cieľom služobnej cesty bolo získanie pracovných skúseností pozorovaním pedagógov vedúcich výučbu islandského jazyka ako druhého jazyka (tzv. job shadowing).

Náš týždňový pobyt na Islande (19. – 26. 10 2023) odštartovalo pracovné stretnutie s projektovým manažérom domácej inštitúcie, ktorého korene siahajú do okolia Nitry – Mgr. Branislav Bédi, PhD., je, okrem iného, absolventom FF UKF v Nitre. Po dokončení doktorandského štúdia na Univerzite v Reykjavíku začal pracovať na Oddelení pre zahraničné vzťahy Inštitútu Árni Magnússona pre islandské štúdiá. Vďaka tomuto úvodnému stretnutiu a najmä skúsenostiam, ktoré s nami slovenský kolega zdieľal, sme mali možnosť lepšie pochopiť reálie Islandu s dôrazom na tie, ktoré ovplyvňujú súčasnú jazykovú kultúru a aktuálny status islandčiny ako národného jazyka, tohto ani nie 400 000 ostrova.

Náš program v ďalšie pracovné dni zahŕňal najmä sledovanie viacerých online a prezenčných hodín výučby islandského jazyka – jeho fonetiky, gramatiky, ale aj rozvoj slovnej zásoby. Viaceré z hodín boli (podobne ako na našej univerzite v období protipandemických opatrení) vedené hybridnou formou. Dôvodom bol však fakt, že výučbu neraz viedol pedagóg alebo ju absolvovali študenti, ktorí sa v čase výučby nachádzali mimo hlavného mesta tohto ostrovného štátu. Vzhľadom na prírodné podmienky a izolovanosť viacerých menších sídel sa univerzita takto snaží sprístupniť výučbu islandčiny ako cudzieho jazyka širokému spektru záujemcov o štúdium.

Poslucháčom a pedagógom Univerzity v Reykjavíku sme zároveň ponúkli ukážkové hodiny výučby slovenčiny pre cudzincov. Viedla ich odborná asistentka z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD., ktorá na UKF už piaty akademický rok vedie rovnomenný kurz (Slovenčina pre cudzincov 1 a 2). Národnostná či jazyková rozmanitosť poslucháčov hodín slovenčiny vyučovaných v Reykjavíku nebola ani tentokrát prekážkou – medzi poslucháčmi sa, okrem Islanďanov, objavila napríklad aj študentka z Japonska či Holanďan. Komunikačným jazykom výučby preto bola angličtina. Viacerí z nich však poznali základy iného slovanského jazyka (poľského či chorvátskeho), preto bolo pre nich zaujímavé sledovať vzájomnú analógiu a rozdiely najmä v gramatických štruktúrach týchto jazykov. Motivácia k návšteve hodín niektorých ďalších však spočívala v ich vnímaní slovenčiny ako jazyka, ktorý má (vzhľadom na ich materinský jazyk) skôr exotický ráz.

Súčasťou pobytu na univerzite bolo aj predstavenie našej univerzity islandským kolegom, ktorí sú do projektu zahrnutí – o predstavenie sa postarali koordinátorka projektu Mgr. Anikó Ficzere, PhD., ďalej Mgr. Erzsébet Szabó, PhD., a Mgr. Viktória Gergelyová, PhD.

Okrúhly stôl, ktorým sme oficiálnu časť pobytu zakončili, bol zároveň pozvánkou na návštevu islandských kolegov v Nitre, ktorá sa uskutoční začiatkom decembra. Aj pod odborným vedením iniciátoriek projektu prof. PaedDr. Zdenky Gadušovej, CSc. a prof. PaedDr. Evy Stranovskej, PhD., bude pokračovať riešenie ďalších etáp tohto, veríme, úspešného medzinárodného projektu.

Aktivity a podujatie boli financované z projektu s názvom Novel Techniques and Approaches in Language Teaching (NoTALaT) podporeného v rámci Grantov EHP a Nórska 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Video v plnej kvalite

Text a foto: PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD.
ÚSJK FSŠ UKF v Nitre