#History Defines Our Future

V dňoch  21. – 23. november 2023 sa uskutočnil 2. ročník medzinárodnej vzdelávacej konferencie „SLOBODNÍ ŠTUDENTI“.

Konferencia bola realizovaná ako multižánrové podujatie, ktorého sa mohli zúčastniť vysokoškoláci, doktorandi, pedagógovia ako i vedeckovýskumní pracovníci. Aj z pracoviska ÚSJK FSŠ UKF v Nitre sa zmiešaná skupinka študentov a pedagógov zúčastnila tohto podnetného a zaujímavého podujatia, ktoré okrem iného aj priamo súvisí so zameraním študijného programu stredoeurópske areálové štúdiá.

Aj tento rok sa konferencia uskutočnila v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi, kde sme absolvovali tri dni prednášok a workshopov. Dozvedeli sme sa mnohé informácie o moderných dejinách, ako bojovať proti dezinformáciám, ako vyrobiť kvalitné príspevky na sociálnych sieťach (napr. ako vytvoriť 60 sekundové video na TikToku s témou holokaustu). V rôznych sekciách, do ktorých sme sa prihlásili, sme sa naučili, čo sa skrýva za dobre vymysleným videom na sociálnych sieťach, a zároveň ako vyrobiť kvalitný podcast. Program bol rozdelený do troch rôznych sekcií:

• BLOK UMENIE, ŽURNALISTIKA A PRÍBEHY
  • BLOK MODERNÉ VZDELÁVANIE
  • BLOK FUNDRAISING, MANAŽMENT A MARKETING

Boglárka Kériová (2. ročník bakalárskeho štúdia, blok: Moderné vzdelávanie): „Môj deň na konferencii bol plný zaujímavých workshopov a prednášok, ktoré ma donútili zamyslieť sa nad minulosťou a súčasnosťou. Prvý workshopom, ktorého som sa zúčastnila, bol "Gulag XR" zameraný na virtuálnu realitu. Vďaka tejto interaktívnej skúsenosti som sa ocitla v koži ľudí, ktorí trpeli v gulagoch počas totalitných režimov. Nasledovala prednáška s názvom "Riešenie židovskej otázky na Slovensku", ktorá sa zameriavala na situáciu židovskej komunity na Slovensku v rokoch 1938 až 1945. Zúčastnila som sa aj prednášky "Ako otráviť demokraciu". Táto časť konferencie sa venovala dezinformačným kampaniam vedeným Štátnou bezpečnosťou. Celkový dojem z konferencie "Slobodní študenti" v Seredi bol pozitívny. Organizátori dokázali vytvoriť podujatie, ktoré ponúka pestrý pohľad na rôzne aspekty dejín a súčasnosti. Zážitky z workshopov a prednášok mi umožnili lepšie pochopiť minulosť.”

Maximilián Bajzík (2. ročník bakalárskeho štúdia, blok: Fundraising, manažment a marketing): „V Seredi sme boli 3 dni. Prespávali sme v hoteli Galanta, ktorý bol asi 15 minút od múzea holokaustu. Prvý deň bol ľahší, pretože sme mali iba prehliadku múzea a potom sa premietal film o druhej svetovej vojne. Druhý deň sa už začali prednášky a semináre. Môj seminár sa druhý deň sústredil na internetové média ako TikTok a Instagram – ako vlastne fungujú, a tiež sme robili videá na TikTok s tematikou antisemitizmu. Tretí deň som mal prednášky o dezinformáciách v histórií a v médiách. Na tretí deň sme skôr počúvali a zapájali sa do cvičení. Na konci tretieho dňa sa prezentovala práca, ktorá bola výsledkom nášho dvojdňového snaženia.“

Réka Antalová (1. ročník magisterského štúdia, blok: Umenie, žurnalistika a príbehy): „V bloku Umenie v sekcii Tvorba podcastov sme sa s pomocou lektorky Sandry Polovkovej a lektora Mariána Jaslovského dozvedeli veľa zaujímavých a užitočných informácií o tvorbe podcastov. V priebehu dvojdňového workshopu sme vytvorili vlastné podcasty, ktoré spracúvajú príbehy 20 storočia. Okrem toho, že sme si vyskúšali písanie scenárov, sme mali možnosť nahliadnuť aj do technickej stránky tvorby podcastov. Na konci konferencie sme odprezentovali naše podcasty ostatným účastníkom. Počas týchto troch dní sme získali veľa nových poznatkov a skúseností, ktoré môžeme využívať aj v budúcnosti.“

MHS1

MHS2

MHS3

MHS4