Správa z odborných exkurzií

V mesiacoch november a december 2023 sa študenti bakalárskeho štúdia študijného odboru Regionálny cestovný ruch a študenti magisterského štúdia študijného odboru Manažment regionálneho cestovného ruchu zúčastnili v nadväznosti na vyučované tematické celky z viacerých predmetov zaujímavých odborných exkurzií.

Dňa 15. 11. 2023 absolvovali študenti prvého ročníka bakalárskeho štúdia Regionálneho cestovného ruchu jednodňovú odbornú exkurziu do Banskej Štiavnice z predmetu Geografia cestovného ruchu pod vedením RNDr. PaedDr. Jána Veselovského, PhD. Súčasťou odborného programu exkurzie bola návšteva Banského múzea v prírode s komentovanou prehliadkou podzemia a povrchovej expozície, prehliadka Nového a Starého hradu ako dominantných pamiatok Banskej Štiavnice a historického centra mesta. Študenti sa aktívne zapojili do priebehu exkurzie svojimi príspevkami o najzaujímavejších miestach Banskej Štiavnice a okolia z hľadiska cestovného ruchu, ktoré postupne referovali v priebehu exkurzie.

Druhá odborná exkurzia sa konala dňa 22. 11. 2023 so študentmi druhého ročníka bakalárskeho štúdia Regionálneho cestovného ruchu z predmetu Produkty cestovného ruchu v sprievode Ing. Kristíny Pančíkovej, PhD., PhDr. Viktórie Bízikovej, PhD., MBA a RNDr. PaedDr. Jána Veselovského, PhD. Odborný program tvorili návštevy troch vybraných zariadení, ktoré ponukou svojich produktov prezentujú rôzne druhy cestovného ruchu. Prvým zariadením bol Lunterov ranč v Kráľovej zameraný na produkty hipoturistiky a vidieckeho cestovného ruchu. Druhým zariadením boli Kúpele Sliač. Ako posledné zariadenie študenti navštívili kongresový a mestský hotel Lux v Banskej Bystrici. Vo všetkých zariadeniach vedúci zamestnanci pripravili pre účastníkov exkurzie pútavé prednášky o ich produktovej, marketingovej a cenovej politike, aktuálnych trendoch v dopyte a ponuke, ako aj o súčasnej pozícii zariadení na trhu cestovného ruchu. Súčasťou návštev boli aj prehliadky interiéru, exteriéru a vybavenosti zariadení.

Tretia odborná exkurzia sa uskutočnila 4. 12. 2023 so študentmi druhého ročníka magisterského štúdia Manažmentu regionálneho cestovného ruchu z predmetu Inovácie v cestovnom ruchu do Bratislavy s Ing. Kristínou Pančíkovou, PhD. a RNDr. PaedDr. Jánom Veselovským, PhD. Odborný program pozostával z návštev dvoch ubytovacích zariadení a jedného pohostinského zariadenia, počas ktorých vedúci zamestnanci prevádzok prezentovali svoje inovatívne koncepty. Prvým zariadením bol Grand hotel River Park, 5 hviezdičkový hotel patriaci do spoločnosti Marriot, v ktorom študenti absolvovali prehliadku vstupných, ubytovacích a kongresových priestorov s výkladom manažérky. Druhým navštíveným zariadením cestovného ruchu bola reštaurácia Irin, v ktorej študentom predstavil koncepciu zameranú na zážitkovú gastronómiu, jej majiteľ Lukáš Hesko, dvakrát ocenený ako slovenský kuchár roka. Posledným navštíveným zariadením cestovného ruchu bol hostel Chors like a hotel, prvý art boutique hotel v Európe a prvý NFT hostel na svete . Vo všetkých zariadeniach si študenti vypočuli prínosné prednášky o technologických inováciách produktov a procesov, ako aj o netechnologických inováciách  zariadení v ostatnom období.

Odborné exkurzie študentom poskytli príležitosť na prepájanie teoretických poznatkov s praktickými skúsenosťami inšpiratívnych ľudí z praxe cestovného ruchu. Mali možnosť  kolektívne spoznávať prírodné a kultúrno-historické pamiatky Slovenska a nahliadnuť do prevádzok rôznorodých zariadení cestovného ruchu. Synergiou prospešných a príjemných zážitkov získali množstvo nových zaujímavých informácií a svojou aktivitou a disciplinovanosťou prispeli k úspešnému naplneniu cieľov odborných exkurzií.

Odborna exkurzia 01

Odborna exkurzia 02

Odborna exkurzia 03

Odborna exkurzia 04

Odborna exkurzia 05

Odborna exkurzia 06

Ing. Kristína Pančíková, PhD.