Deň otvorených dverí plný zážitkov pod Zoborom

Deň otvorených dverí na Fakulte stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý sa konal 22. februára 2024, mal veľký úspech.

Okrem nahliadnutia do vysokoškolského štúdia, podujatie ponúklo záujemcom aj možnosť uistiť sa, že programy a možnosti fakulty sú v súlade s ich individuálnymi záujmami, cieľmi a kariérnymi plánmi.

Deň otvorených dverí sa začal predstavením fakulty, po ktorom nasledovala prezentácia maďarského študentského klubu JUGYIK. Reprezentanti mládežníckeho klubu priblížili rozmanitosť a vzrušujúci život maďarských študentov v Nitre prostredníctvom vlastných skúseností, ako aj programov a spoločenských podujatí, ktoré organizovali.

Deň otvorených dverí pokračoval prezentáciou jednotlivých katedier. Návštevníci dostali presné informácie o študijných programoch a mali možnosť porozprávať sa priamo s vyučujúcimi a študentmi jednotlivých odborov. Prezentácie poskytli návštevníkom pestrý pohľad na možnosti štúdia, ktoré ponúka Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy, teda odbory prekladateľstvo a tlmočníctvo, učiteľstvo a maďarsko-slovenský bilingválny mediátor. Ústav pre vzdelávanie pedagógov prezentoval svoje študijné programy predškolská a elementárna pedagogika a učiteľstvo pre primárne vzdelávanie, zatiaľ čo Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr predstavil program stredoeurópske areálové štúdiá. Na Katedre cestovného ruchu mohli návštevníci spoznať študijný program regionálny cestovný ruch.

Okrem prezentácií jednotlivých ústavov sa konalo aj množstvo zaujímavých prednášok, workshopov a kvízov, ktoré návštevníkom priblížili rôzne aspekty univerzitného života. Účastníci mali možnosť dozvedieť sa o robotike, úlohe umelej inteligencie vo vzdelávaní, hravom prístupe k dialektu, výzvach tímovej práce, záhadách predškolskej matematiky a zvláštnostiach českej, poľskej a maďarskej kultúry. Na podujatí sme sa porozprávali aj o štipendiách, súťažiach, odborných študentských konferencií a krajín, ktoré môžu študenti Fakulty stredoeurópskych štúdií navštíviť s cieľom vzdelávania alebo absolvovania odbornej praxe.

Na záver dňa sa uskutočnila aj špeciálna prehliadka. Záujemcovia mohli navštíviť univerzitnú knižnicu a prezrieť si aj moderné izby našich internátov.

Celkovo bol deň otvorených dverí veľmi úspešný a pozitívne ohlasy účastníkov ukázali, že podujatie jednoznačne splnilo potreby a očakávania všetkých. Deň otvorených dverí opäť dokázal, že miestna univerzita ponúka otvorenú a priateľskú atmosféru súčasným aj budúcim študentom, ako aj množstvo príležitostí na osobný a profesionálny rozvoj.

DOD 2024 01

DOD 2024 02

DOD 2024 03

DOD 2024 04

DOD 2024 05

DOD 2024 06

Autor: Mgr. Viktória Gergelyová, PhD.
Képek: Mgr. Tibor Szabó, PhD. a študenti FSŠ