Bola som na Erasme – navštívila som Lotyšsko

V rámci programu Erasmus+ som strávila letný semester akademického roka 2023/24 v Rige ako študentka prvého ročníka magisterského štúdia. Táto príležitosť mi poskytla fantastický východiskový bod na objavovanie pobaltského regiónu, spoznávanie lotyšskej kultúry, tamojšieho vzdelávacieho systému a budovanie nových vzťahov a priateľstiev s inými zahraničnými študentmi.

O tejto príležitosti som počula od mojich spolužiakov, ktorí už počas bakalárskeho štúdia mali možnosť vyskúšať si možnosti, ktoré im Erasmus+ poskytuje, a domov sa vrátili obohatení o množstvo skúseností. Myšlienka prihlásiť sa prišla spontánne počas zimného semestra. Dalo by sa povedať, že pár dní pred uzávierkou prihlášok som sa rozhodla, že chcem vyskúšať niečo nové, trochu ďaleko od bežného prostredia, keďže toto je príležitosť, ktorá sa v posledných vysokoškolských rokoch nevráti.

Neskôr som dostala e-mail z univerzity v Rige, že som bola prijatá na ich vzdelávaciu inštitúciu, Turiba University, ktorá je najväčšia obchodná škola v Lotyšsku. Využijúc príležitosť  pustila som sa do tohto dobrodružstva sama, no neoľutovala som  ani minútu.

Počas môjho Erasmu som mala možnosť zúčastniť sa rôznych programov, vrátane Balttour, ktorého súčasťou je medzinárodná cestovateľská výstava, navštívila som jeden z najobľúbenejších hotelov obľúbeného podľa turistov v Rige , pozrela do niektorých jeho častí a tiež som sa mohla zúčastniť študijnej cesty organizovanej školou.

Počas 4 mesiacov ktoré som tam strávila spoznala som viacero národností a podarilo sa mi nadviazať aj priateľstvá na celý život. Boli tam študenti z celého sveta a ak by som mala spomenúť len pár národností, tak som mala spolužiakov z Indie, Srí Lanky, Kazachstanu a samozrejme  z rôznych európskych krajín.

Po vyučovaní a počas voľných dní som sa zúčastnila rôznych programov organizovaných jednou zo študentských organizácií Erasmus, ktorá každý týždeň vymýšľala lepšie a lepšie programy. Počas môjho pobytu som navštívila niekoľko malých lotyšských miest a hľadala som nové miesta na objavovanie a to aj napriek chladnejšiemu počasiu. Spomedzi susedných krajín som niekoľko dní strávila v hlavnom meste Litvy, Vilniuse a v Estónsku, vrátane Tallinnu, so svojimi priateľmi, ktorých som získala na Erasme.

Najväčší zážitok som mala spojený s Fínskom, keďže som mala možnosť navštíviť jedno z mojich bucket listových miest, Laponsko. Okrem základného balíka ste si mohli predplatiť rôzne doplnkové programy. Navštívili sme známu Santovu dedinu, sobiu farmu a mohla som si vyskúšať, aké je to sedieť na saniach ťahaných husky psami a riadiť ich.

Vďaka Erasmu sa moje znalosti anglického jazyka veľmi zlepšili, najmä v oblasti komunikácie. Získala som množstvo odborných skúseností, ktoré budem mať možnosť v budúcnosti využiť.

Celkovo by som chcela Erasmus odporučiť tým študentom, ktorí chcú spoznávať nové kultúry, cestovať, spoznávať priateľov a získavať skúsenosti.

erasmus latvia 204 01

erasmus latvia 204 02

erasmus latvia 204 03

erasmus latvia 204 04

erasmus latvia 204 05

erasmus latvia 204 06

erasmus latvia 204 07

erasmus latvia 204 08

erasmus latvia 204 09

Kontaktné informácie

Fakulta stredoeurópskych štúdií

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Dražovská cesta 4, 949 01, Nitra

tel: +421 37 6408 853