Všetky články

Exkurzia študentov FSŠ na rozhlasovom festivale Prix Ex Aequo

Prix Ex Aequo je súťažná prehliadka rozhlasových hier z celého sveta pre deti a mládež, ktorá sa koná každé dva roky v Bratislave. V dňoch od 13. do 16. novembra 2018 sa uskutočnil už 12. ročník tohto medzinárodného podujatia a tentoraz ho navštívili aj študenti prvého

ročníka magisterského štúdia Stredoeurópskych areálových štúdií z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre. Festival Prix Ex Aequo je unikátny,  pretože je to jediný medzinárodný rozhlasový festival v Európe, ktorý sa venuje dramatickej tvorbe pre deti a mládež. Na podujatí súťažili rozhlasové programy z Bulharska, Chorvátska, Kuby, Českej republiky, Číny, Fínska, Nemecka, Maďarska, Indonézie, Talianska, Litvy, Rumunska, Srbska, Slovenska, Slovinska, Švédska a Ukrajiny. Festival bol prístupný nielen pre odbornú spoločnosť, ale aj pre bežných poslucháčov. Cudzojazyčné rozhlasové hry mali pripravené anglický preklad, aby každý poslucháč pochopil kontext rozhlasového diela. Festival Prix Ex Aequo 2018 už tradične prezentuje rozhlasové hry v dvoch kategóriách – rozhlasová hra pre deti a rozhlasová hra pre mládež. Členom medzinárodnej odbornej poroty (v kategórii rozhlasová hra pre mládež) bol aj pedagóg našej fakulty Mgr. art. Štefan Timko, PhD.

V rámci festivalu Prix Ex Aequo v budove Slovenského rozhlasu RTVS sme sa zúčastnili súťaže rozhlasových hier, z ktorých sme si vypočuli tri z nich. Prvá súťažná rozhlasová hra sa nazývala Rumini. Bola to maďarská rozhlasová hra podľa knihy Judit Bergovej a skladala sa z desiatich častí. Jej hlavnou postavou je udatný a šibalský myšiak Rumini, ktorý dostane jedinečnú možnosť plaviť sa na lodi. Zažíva na nej rôzne dobrodružstvá a musí súperiť aj s drakmi či morskými príšerami. Druhou rozhlasovou hrou, ktorú sme si vypočuli, bola indonézska hra Princezná Merah a zázračné zrkadlo. Ide o klasickú rozhlasovú rozprávku o princeznej Merah, ktorá je najmladšou dcérou kráľa Wiratama. Merah je síce krásna a dobrá, no sestry jej závidia a chcú sa jej zbaviť. Nalejú jej jed, ktorý jej vytvorí vredy po tele a vyštvú ju z kráľovstva. Celý príbeh sa napokon skončí happy endom. V tejto ázijskej produkcii bolo cítiť tradičnú ázijskú hudobnú zložku a divoké rytmy gamelanu, ktorý je špecifický pre indonézsky folklór. Poslednou vypočutou hrou bola nápaditá kubánska rozhlasová hra Karaoke bláznivej husi. Vo veľkej časti si táto rozhlasová hra zakladala na tradičnej kubánskej hudbe, a tým pádom bola veľmi originálna a pôsobivá. Žáner hry mal blízko k bájke, v ktorej zvieratá preberajú ľudské vlastnosti.

Po vypočutí týchto rozhlasových hier sme sa stretli na krátkej besede so zakladateľmi tohto významného medzinárodného festivalu – s rozhlasovou dramaturgičkou, dramatičkou a prekladateľkou Beatou Panákovou a spisovateľom, dramatikom, režisérom a pedagógom Jánom Uličianskym. Diskutovali sme s nimi na rôzne témy a dávali im otázky, špecificky sa týkajúce festivalu i rozhlasovej tvorby pre deti a mládež. Zistili sme, že rozhlas má potenciál byť atraktívnym a príťažlivým aj pre súčasnú generáciu detí a mládeže. Exkurzia na festivale Prix Ex Aequo v nás podnietila záujem o žáner rozhlasovej hry, ktorý je dnes síce v tieni filmových a televíznych diel, no stále je podnetnou a kultivujúcou formou mediálnej komunikácie.

Bc. Rastislav Kučera, 1. roč. Mgr. štúdia Stredoeurópske areálové štúdiá

Foto: Mgr. art. Štefan Timko, PhD.

PEA01

PEA02