Všetky články

Prax v Mestskej knižnici Michala Matunáka v Šuranoch

Ahojte, volám sa Soňa. Som študentkou Stredoeurópskych areálových štúdií a rozhodla som sa informovať Vás o mojej praxi v Mestskej knižnici Michala Matunáka v Šuranoch. Knižnica je od 1. 1. 1987 súčasťou Mestského kultúrneho strediska Šurany a plní úlohu verejnej mestskej knižnice.

Má jednu pobočku v Nitrianskom Hrádku. Knižnica využíva program PROFLIB. Elektronicky je spracovaných vyše 50 561 knižných jednotiek. V rámci kultúrno-spoločenskej činnosti pripravuje knižnica množstvo zaujímavých podujatí ako napr. Tvorivé dielne, Marec mesiac knihy, beseda s RNDr. Miroslavom Eliášom a inými spisovateľmi. Knižnica pozostáva z oddelenia akvizície a nákupu literatúry, oddelenia beletrie pre dospelých, oddelenia literatúry pre deti a mládež + hudobný kútik, oddelenia náučnej literatúry, oddelenia MVS (medziknižničná výpožičná služba), BIS (bibliograficko-informačná služba) a spracovanie projektov a grantov.

Moja prax prebiehala 6 dní, každý deň po 5 hodín. Prvý deň bol viac-menej zoznamovací. Oboznámila som sa s dokumentmi, týkajúcimi sa knižnice, s jednotlivými oddeleniami a s prácou, ktorá sa na nich vykonáva. Druhý deň som sa venovala práci s knihou na akvizícii – katalogizácia. Pre tých, ktorí nevedia čo to znamená, tak každá nová kniha, ktorá je v knižnici, sa musí zapísať do automatizovaného systému LIBRIS. Zapíšeme meno autora, názov publikácie (ak je, tak aj podnázov), jazyk, v ktorom je publikácia písaná, predmetové heslá, vydavateľstvo, rok vydania, počet strán, signatúru knihy... Potom kniha dostane prírastkové číslo, zabalí sa a môže ísť do regálov na požičanie. Ako som už spomínala, naša knižnica usporadúva množstvo kultúrno-spoločenských podujatí. Môj tretí deň praxe bol venovaný príprave priestoru a pomôcok pre jedno z takýchto podujatí. Štvrtý deň som strávila usmerňovaním čitateľov a výpožičným procesom. Piaty deň bol venovaný vypracovávaniu rešerše, a taktiež výpožičnému procesu. Keďže do knižnice občas prichádzajú ľudia s prosbou, aby sme im na základe témy, prípadne kľúčových slov, pomohli nájsť knihy na danú tematiku, ktoré sa u nás v knižnici nachádzajú, môj posledný deň bol venovaný realizácii bibliograficko-informačnej služby. Okrem toho som sa venovala aj zostavovaniu kartotéky článkov z novín a časopisov a vytváraniu záznamov do regionálnej kartotéky.

Odborná prax v knižnici bola pre mňa výbornou skúsenosťou. Personál knižnice sa ku mne správal milo a zhovievavo, ochotne mi zodpovedal všetky moje otázky a vysvetlil mi potrebné veci. Okrem už spomínaných činností som sa naučila, že práca v knižnici vyžaduje i špeciálny a individuálny prístup ku každému čitateľovi. Najmä starší ľudia prichádzajú často do knižnice za účelom rozhovoru a vtedy sa knihovníčka razom mení aj na psychologičku či sociálnu pracovníčku.

Soňa Jamrišková
3. roč. SASb