Všetky články

Workshop o rodinných konferenciách na FSŠ

Na pôde Fakulty stredoeurópskych štúdií sa v posledný aprílový deň konal workshop s názvom „Rodinné konferencie jako nástroj sociálně-právní ochrany dětí v Olomouckém kraji”, ktorý viedla Mgr. Dagmar Pitnerová, Ph.D., z Ústavu pedagogiky a sociálních studií Pedagogickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Podujatie bolo súčasťou Nitrianskych univerzitných dní 2019 a projektu Integrácia vzdelávania a výskumu na UKF s ohľadom na spoločenské potreby a požiadavky praxe. Organizátormi podujatia bol Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr a Ústav pre vzdelávanie pedagógov.

Dagmar Pitnerová v rámci svojej prednášky predstavila študentom rodinné konferencie ako nástroj udržania a podpory rodiny, ktoré v Českej republike úspešne fungujú už od roku 2013. Na začiatku stretnutia prebiehala diskusia so študentmi o význame rodiny ako majáka, ktorý má jej členom, nielen deťom, priniesť pocit bezpečia a lásky. V súvislosti s funkciami rodiny vyzdvihla význam rodinných rituálov (spoločné stolovanie, aktivity rodiny), ktoré sú dôležité v budovaní vzájomnej komunikácie a vytváraní a udržiavaní zdravých rodinných vzťahov. Zároveň poukázala na technizáciu, ktorá zasiahla aj každodenný život rodiny, pričom negatívne ovplyvnila komunikáciu jej členov.

Hlavnou témou prednášky Dagmar Pitnerovej boli rodinné konferencie ako sociálny nástroj, ktorý je zameraný na to, aby si rodiny v období krízy, pri začínajúcej disfunkcii, vedeli pomôcť samy. Za ich hlavný prínos považuje to, že tieto konferencie na úrovni rodiny zdôrazňujú vzťahové konflikty v konkrétnej rodine, najmä tie, ktoré vedú k rozvodu a následným psychickým problémom detí, ktoré po rozvode rodičov často končia v ústavnej alebo pestúnskej starostlivosti.

Dagmar Pitnerová svoju prednášku doplnila zaujímavými príkladmi z praxe, s ktorými sa stretla počas rodinných konferencií. V závere zhodnotila, že rodinné konferencie ako nástroj sociálno-právnej ochrany detí sú síce využívané (a veľmi úspešne) v praxi, ale problémom ich realizácie je časová náročnosť a otázka financií.

Prednáška Dagmar Pitnerovej predstavila študentom v českom a slovenskom prostredí novodobý, moderný nástroj pomoci disfunkčným rodinám a nástroj sociálno-právnej ochrany detí, ktorý je u nás síce len vo svojich začiatkoch, ale už za pár rokov jeho uplatňovania sa podarilo pomôcť niekoľkým rodinám v čase ich krízy, a tým sa zabránilo rozpadu týchto rodín. Predstavený projekt, ale aj diskusia o význame a funkciách rodiny v úvode stretnutia, priniesli zaujímavé informácie nielen študentom pedagogického a sociálneho smeru, ale aj ostatným zúčastneným študentom či pedagógom.

Text: PhDr. Monika Adamická – Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr
Foto: Mgr. Dominika Hlavinová Tekeliová, PhD. – Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr