Všetky články

Majstrovská odborná prax v Krajskej organizácii cestovného ruchu – Košice Región Turizmus

Od 11. marca 2019 som vykonávala odbornú prax v Krajskej organizácii cestovného ruchu – Košice Región Turizmus.

S prvotným, ale úplne zbytočným strachom, som sa ponorila do sveta nových skúseností a zážitkov a strávila tak tri mesiace na úžasnom mieste, kde som stretla veľa skvelých ľudí a mnoho sa toho naučila.

Dlhšie obdobie stáže som strávila na pracovisku sekretariátu s office manažérkou, odkiaľ som však vypomáhala aj ostatným manažérom v organizácii. Počas stáže som pomáhala s administratívou, archívom, úpravou zmlúv a formulárov, písaním rôznych dokumentov, či štatistík a zostavovaním databázy podnikov cestovného ruchu v Košickom regióne. Niektoré dni som strávila v Regionálnom informačnom bode, kde som sa zoznámila so sortimentom a propagačnými materiálmi a pokúšala sa tak pomôcť návštevníkom nájsť čo najlepšie informácie o Košickom regióne.

Zúčastnila som sa aj podujatí programu Terra Incognita, ktorými sú napríklad Rušňoparáda (podujatie pre milovníkov historických vlakov v Košiciach) a Vôňa Agátu (deň otvorených pivníc v Malom Horeši). Počas týchto podujatí sme spolu s promo-tímom vyrazili do terénu, kde našou hlavnou úlohou počas oboch podujatí bolo informovanie návštevníkov o regióne.

Ďalšou dôležitou udalosťou počas mojej odbornej praxe boli Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Už od môjho prvého dňa v organizácii boli hlavným námetom každej diskusie. Keďže sa organizácia priamo podieľala na majstrovstvách, rýchlo som sa ocitla v centre diania. Pred začiatkom majstrovstiev som vypomáhala pri prípravách, napríklad balenie balíčkov pre novinárov, či olepovanie a dokončovanie jedinečných suvenírov vytvorených limitovane pre fanúšikov, ktoré boli navrhnuté zamestnancami organizácie. Išlo napríklad o regionálne pivo Lapačka, zberateľské puky, tetovačky, odznaky, ponožky s hokejovou tematikou, či anglicko-východniarsky slovníček, ktorý obsahoval vtipné hokejové hlášky. Následne som sa dostala priamo do rôznych infobodov v meste. Stretla som sa tak s mnohými zahraničnými fanúšikmi, pomáhala som im s orientáciou po meste a niekedy som tým odvážnejším ponúkala výlety po regióne. Jedným z takýchto výletov bol aj 1-dňový výlet pre hokejových fanúšikov na Spišský hrad. Koordinovala som malú skupinu zloženú z Nemcov, Škótov a Britov. V rámci stáže som získala aj zaujímavú skúsenosť s médiami. Objavila som sa v rozhovore pre Rádio Slovensko, v ktorom som odpovedala na rôzne otázky ohľadom majstrovstiev. Niektoré moje fotografie z infobodov sa tiež objavili v denníku Korzár.

Moja prax vo mne vyvolala len príjemné dojmy, každá činnosť ma veľmi bavila a podarilo sa mi získať mnoho skúseností a zážitkov. Rada by som sa poďakovala Katedre cestovného ruchu FSŠ UKF, že poskytuje mnoho skvelých možností pre študentov odboru regionálny cestovný ruch, a najmä za umiestnenie na výkon odbornej praxe práve do Krajskej organizácie cestovného ruchu – Košice Región Turizmus. Veľká vďaka však patrí najmä zamestnancom organizácie Košice Región Turizmus za vytvorenie priateľského prostredia a za celkové spríjemnenie môjho pobytu v organizácii.

Text a foto: Zuzana Lučanská, 3RCR