Všetky články

Spájanie Európy

Ďalšou zo série tematických výstav, inštalovaných na pôde Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre, je výstava pod názvom Spájanie Európy. Výstavu inicioval Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre v zastúpení Dr. Milana Jozeka a Poľský inštitút v Bratislave v zastúpení p. riaditeľa Jacka Gajewského.

Ťažiská výstavy sú nasmerované na obdobie veľkých politicko-spoločenských zmien v strednej Európe v roku 1989. Návštevník výstavy má možnosť pripomenúť si emotívne chvíle doby a kľúčové sekvencie politicko-spoločenského vývoja v strednej Európe v roku 1989, resp. súvislosti s tým spojené. Takými sú napr. strata štátnosti a sovietizácia Poľska, extrémna deštrukcia stredoeurópskeho priestoru, osobnosť Karola Wojtylu v procese ozdravovania Poľska, smerovanie k nastoleniu občianskych slobôd v strednej Európe, pád železnej opony – formálna porážka komunistickej diktatúry v strednej Európe.

Výstava je situovaná vo vestibule Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre a potrvá približne do konca novembra.

Text a foto: PaedDr. Milan Jozek, PhD. – Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre

Vystava o pade zeleznej opony 01

Vystava o pade zeleznej opony 02