Všetky články

Pracovníci Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr v kolíske renesancie

V talianskom mestečku Florencia, v hlavnom meste Toskánska, v kolíske renesančného umenia a architektúry, sa v dňoch 22. – 24. októbra 2019 konala medzinárodná vedecká konferencia SWS Florence Art 2019 s podtitulom „The Magic of the Renaissance“. Miestom konania konferencie sa stali nádherné kongresové priestory hotela Baglioni v centre mesta.

Na vedeckom podujatí s medzinárodnou účasťou sa zúčastnili aj Dr. Štefan Timko a Dr. Monika Adamická z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre. Naše príspevky boli výsledkom riešenia projektu APVV Literatúra a jej filmová podoba v stredoeurópskom kontexte. Okrem nás počas dvoch konferenčných dní prezentovali výsledky svojich výskumov aj vedeckí pracovníci z iných európskych krajín, ale aj z Egypta či z USA. Konferencia bola na vysokej odbornej a organizačnej úrovni. Odznelo množstvo odborných príspevkov z oblasti humanitných vied: práva, histórie, filozofie, architektúry a dizajnu, literatúry, lingvistiky, ale aj z histórie umenia, vizuálneho umenia a muzeológie.

Okrem samotnej konferencie pripravili organizátori aj bohatý sprievodný program. Podvečer prvého konferenčného dňa bol pripravený uvítací kokteil, záverečný deň bol ukončený ceremóniou, súčasťou ktorej bolo aj odovzdávanie ocenení pre najlepších prednášajúcich. Posledný deň konania konferencie sme mali možnosť zúčastniť sa organizovaného výletu do dedinky Vinci, pomenovanej podľa jej slávneho rodáka Leonarda da Vinci. Po zaujímavej trase uzučkými cestičkami na vrchol kopca, na ktorom sa nachádza rodný dom majstra Leonarda, nás čakal nádherný výhľad na okolie. Okrem samotného Leonardovho rodiska sme navštívili aj Múzeum Leonarda da Vinciho.

Vo všeobecnosti môžeme konferenciu hodnotiť veľmi pozitívne, či už z hľadiska organizácie, odbornosti a vedeckého prínosu podujatia, ale aj krásnych chvíľ strávených v kolíske renesancie.

Text a fotografie: PhDr. Monika Adamická