Všetky články

Prednáška o kultúrnych osobitostiach Poľska

Dňa 2. 12. 2019 sa uskutočnila v Ústave stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prednáška o kultúrnych osobitostiach, národnostných menšinách i náboženských združeniach v Poľsku.

Prednášajúcim bol Dr. Rostysław Kramar z Katedry interkultúrnych štúdií strednej a východnej Európy Varšavskej univerzity, ktorý v úvode prednášky predstavil pracovisko, na ktorom pôsobí. Ako zaujímavosť spomenul, že ich študenti mávajú prednášky v zahraničí (Ukrajina, Bielorusko) v ich tradičnom oblečení. Ponúkol nám možnosť využiť program Erasmus+ a stráviť semester na ich katedre, keďže majú zmluvu s 15-timi univerzitami vrátane našej.

Dr. Kramar predstavil problematiku národnostných menšín a náboženských združení v Poľsku. Uviedol percentuálne zoskupenie veriacich v Poľsku, pričom až 90% sú rímskokatolíci, avšak na svätých omšiach sa zúčastňuje len cca 33% z nich. Predstavil nám tiež etnické a národnostné menšiny v Poľsku.

Z početnej trojmiliónovej židovskej menšiny zostalo po 2. sv. vojne menej ako 10 000 Židov v dôsledku násilného vyvražďovania v koncentračných táboroch. Taktiež predstavil komunitu Slezanov, ktorých sliezsky jazyk je v Poľsku považovaný za dialekt, ale snažia sa vytvoriť menšinu. I počet Kašubov na území Poľska narastá, a taktiež sa usilujú, aby boli uznaní za menšinu. Kašubčina sa vyučuje ako regionálny jazyk na cca 300 školách. Bieloruskí obyvatelia zas v štyroch poľských obciach tvoria väčšinu obyvateľstva.

V rámci diskusie bol čas aj na otázky. Jednou z nich bola i tá, prečo sú Poliaci až tak silno nábožensky (konfesijne katolícky) založení v porovnaní s inými krajinami. Odpoveďou je, že náboženstvo im pomáhalo udržať národné povedomie v období ohrozenia štátu (protestantskými Švédmi a moslimskými Turkami) a najmä v období útlaku po troch deleniach Poľska (protestantskí Nemci a pravoslávni Rusi). Svoju úlohu si plnilo pri obrane národných záujmov aj v období nacistickej okupácie a komunizmu.

Text: Klaudia Klamárová a Rozália Mihóková
(1. roč. bc. stredoeurópske areálové štúdiá)
Foto: Mgr. Zoltán Decsi