Všetky články

Skúsenosti z odbornej praxe

Študijný program Stredoeurópske areálové štúdia poskytuje v rámci prepojenia teórie s praxou študentom bakalárskeho i magisterského štúdia možnosť absolvovať odbornú súvislú prax. Pod inštitucionálnou záštitou odboru kultúry mesta Nitry a pod profesijným dohľadom pani Jany Podhajskej z eventovej agentúry ProfiPoint som bola spoločne s mojimi spolužiakmi zaangažovaná do tradičných slávností mesta Nitry pod názvom Nitra, milá Nitra (Cyrilo-metodské slávnosti).

V období, keď som si vyberala budúce povolanie, som ešte nemala celkom jasnú predstavu o tom, čo by som raz chcela v živote robiť. Lákalo ma povolanie učiteľky, animátorky, poštovej úradníčky či kultúrnej referentky. Bolo jasné, že ma baví práca s ľuďmi, deťmi a mám hlboký vzťah ku kultúre, literatúre a dejinám. Preto som si aj vybrala študijný program Stredoeurópske areálové štúdia s podobným zameraním. Na odbornú prax som nastupovala už s určitými skúsenosťami, keďže som sa ako členka a spoluzakladateľka občianskeho združenia podieľala na organizovaní rôznych podujatí zameraných na rôznorodú kultúrnu a dobročinnú činnosť a odborná prax mi dala možnosť si to vyskúšať medzi profesionálmi. Som rada, že som mohla zužitkovať všetky moje doposiaľ získané zručnosti i vedomosti a naopak nabrať nové skúsenosti, ktoré boli a určite budú pri mojom budúcom povolaní užitočné a budem sa môcť o ne oprieť ako o silnú základňu.

Práca s ľuďmi je náročná a s deťmi ešte viac, to sme si mohli každý otestovať práve na odbornej praxi, kde sme síce vedeli zužitkovať veľa teoretických vedomostí, ale prax je niečo, keď musí človek vedieť pohotovo reagovať a často improvizovať. Na praxi sme boli zaangažovaní do asi najťažšieho stanovišťa, na ktorom sa pracovalo práve s deťmi. Práca s nimi bola vyčerpávajúca a zodpovedná, ale ten pocit robiť s nimi za to stál. Z praxe som si odniesla nielen veľa skúseností, ale aj veľa vtipných zážitkov a výborný pocit. Veľmi ma bavilo byť svedkom toho, ako sa vytvára podujatie, ktoré teší usporiadateľov, keďže sa akcia skvele vydarila, deti, ktoré boli spokojné aj napriek neznesiteľnej horúčave a zároveň som mohla pracovať v tíme mojich spolužiakov, ktorých som nevidela sedieť v lavici, ale aktívne pracovať v teréne. Myslím si, že aj to je účelom praxe – vedieť pracovať v tíme a vytvárať skvelé veci.

Jana Micháliková