Všetky články

Odborná prax – Stredoeurópske areálové štúdiá

Nitra sa zaraďuje medzi mestá, ktoré venujú významnú mieru pozornosti obnove, zachovávaniu i prezentácii kultúrneho dedičstva, skvalitňovaniu kultúrnej ponuky i podmienok na jej realizáciu a rozvoju kultúrneho cestovného ruchu. Zachovanie kultúrneho dedičstva, rozvoj kultúry, poskytovanie hodnotných umeleckých zážitkov, rôznorodá ponuka zmysluplného využitia voľného času obyvateľov i návštevníkov a snaha o zlepšovanie podmienok pre jej realizáciu patrí dlhodobo k rozvojovým zámerom mesta Nitry.

Počas prvých júlových dní sa v Nitre každoročne uskutočňujú tradičné mestské slávnosti Nitra, milá Nitra, súčasťou ktorých sú i Cyrilo-metodské slávnosti. V rámci nich som sa spoločne s mojimi spolužiakmi zúčastnila odbornej praxe. Vyskúšala som si pomocou kolektívneho prístupu pracovať v teréne. Zistila som, že odborná prax je úplne iná ako teoretická časť. Napriek tomu som mohla len získať – množstvo nových skúseností a zručností v kultúrnej oblasti, podľa ktorých sa budem môcť riadiť aj v pracovnom živote. Občas ma dostali aj do takých situácií, kedy som sa teoretickými poznatkami nemohla riadiť, ale len vlastnou predvídavosťou a iniciatívou. Tým ma však len utvrdili, že aj počas manuálnej práce sa dokážu vytvárať nezabudnuteľné zážitky a spomienky. Na pracovisku vládli prevažne priateľské a seriózne vzťahy, ktoré vo veľa veciach zlepšovali pracovné podmienky. Naučila som sa komunikovať s ľuďmi a byť k nim zdvorilá a tolerantná – s iným ako úprimným a ochotným prístupom som sa ani nestretla. Páčilo sa mi organizovanie práce zamestnancov – vedúci pracovník na začiatku pracovného dňa určil každému jeho pracovné zaradenie, čím nedochádzalo k prestojom a neefektivite počas pracovného času.

V rámci odbornej praxe mi vyhovovali podmienky a činnosť, ktorú som robila – nebola som do ničoho nútená a nemusela som robiť takú prácu, ktorú som robiť ani nechcela. Zistila som, že práca v kolektíve je založená na vzájomnej spolupráci a porozumení. Hlavne psychická pohoda urobí veľa pre priaznivé vykonávanie práce. Na základe tejto praxe som prišla k záveru, že by som sa rada aj v budúcnosti zaoberala organizáciou kultúrno-spoločenských udalostí a podujatí, lebo takéto poznatky by som nikde inde ako na odbornej praxi nezískala, a preto sú pre mňa veľmi cenné.

Keď sa ma niekto opýta, čo mi prax dala, nemám na to inú odpoveď, len takú, že počas praxe je možné získať základné návyky zo svedomitosti a dôsledného prístupu k pracovným povinnostiam. V neposlednom rade to bola celkovo dobrá skúsenosť pracovať v reálnom pracovnom tíme – možnosť odskúšania vlastnej kreativity a získaných odborných znalostí
pri organizovaní kultúrnych akcií i programov.

Romana Briešková
(3. roč. Stredoeurópske areálové štúdiá)