Všetky články

Zo života barmana

Dňa 29. januára sme mali možnosť v rámci predmetu someliérstvo spoznať známeho baristu – pána Ľubomíra Rácza a vypočuť si jeho zaujímavé 30-ročné skúsenosti zo života. Vyštudoval na Hotelovej strednej škole v Piešťanoch, potom žil v Nemecku, kde praxoval a naberal nové skúsenosti, ktoré ho posunuli až tam, kde je teraz. V roku 2001 založil ako prvý koncept v oblasti kokteilov v Nitre s názvom Barkultur.

Ľubomír Rácz je majiteľom American baru v Nitre Záhir. Cez deň kaviareň, večer bar, ktorý je veľmi známy nielen v Nitre, ale aj v okolí a zahraničí. Keď tvoril koncept Záhiru, nechal sa inšpirovať Harrym Johnsonom, významným barmanom, ktorý v 19. storočí vlastnil a prevádzkoval salóny v USA. Čo to vlastne ten American bar znamená? Je to bar, kde sa pripravujú drinky tak precízne, aby chutili rovnako kdekoľvek ste. Napríklad idete na drink, ktorý sa volá Irish Manhattan do New Yorku a potom do Nitry, tak zistíte, že chutia rovnako. V Záhire predovšetkým dbajú na spokojnosť hosťa, aby sa cítil príjemne hneď pri vstupe. Samozrejme, okrem toho špičkoví barmani dbajú aj na kvalitu techniky prípravy, kvalitu surovín pridávaných do nápojov a na kvalitu ľadu.

Týmto by sme sa chceli pánovi Ľubomírovi Ráczovi poďakovať za to, že si našiel čas a prišiel nás navštíviť a zdieľať s nami jeho doterajšie skúsenosti. Určite prídeme aj my za ním do American baru – Záhir.

Text: Martina Jancová, 3RCR16b
Foto: Katarína Bukovanová, 3RCR16b