Všetky články

Teória vyučovania slovenského jazyka trochu inak

Študenti primárneho vzdelávania navštívili 28. sep­temb­ra 2022 Krajskú knižnicu Karola Kmeťka v Nitre v rámci predmetu Teória vyučovania sloven­ského jazyka.

V knižnici ich čakala knihovníčka a pedagogička Mgr. Zuzana Kopecká, PhD., ktorá ich cez interaktívnu prednášku preniesla späť do detského sveta. Študenti si mohli vyskúšať na vlastnej koži, ako prebieha besiedka s malými návštevníkmi knižnice z materských či základných škôl.

Workshop bol pripravený veľmi zaujímavo a zaujal aj dospelých poslucháčov. Pani Zuzana Kopecká ukázala a vysvetlila rôzne možnosti, ako zaujať deti a motivovať ich k čítaniu. Prezentácia bola pripravená na tému zvieracej ríše a obsahovala podnetné otázky a úlohy, upútavky z animovaných filmov, farebné obrázky, hádanky a kvíz pre deti. Bola vyskladaná tak, aby deti nestratili pozornosť či záujem, boli celý čas motivované a zapájali sa do aktivít. Samozrejmosťou bol priestor na otázky, zdieľanie vlastných skúseností a zážitkov. Do prezentácie boli zahrnuté moderné rozprávky ako Hľadá sa Dory, Websterovci, ale aj klasické knižky, ktoré si môžu deti vždy prezrieť a prečítať na konci podujatia.

Budúci učitelia tak získali veľmi cenné rady, ktoré môžu využiť počas pedagogickej praxe. Videli, aké moderné techniky a spôsoby je možné používať pri učení jazyka a literatúry, aby deti vedeli zaujať a motivovať k čítaniu. Všetci sa na besiedke cítili veľmi príjemne a odchádzali s dobrou náladou a so vzácnymi skúsenosťami.

Teoria vyucovania slovenskeho jazyka trochu inak01

Teoria vyucovania slovenskeho jazyka trochu inak02