Všetky články

Návšteva kultúrnych po­dujatí

V rámci predmetu Kreatívny tréning absolvovali študenti dve zaujímavé kultúrne podujatia.

Cieľom študijného programu Stredoeurópske areálové štúdiá je pripraviť takých absolventov, ktorí disponujú dostatočne rozsiahlou filologickou, komunikačnou a kultúrnou kompetenciou, aby bol absolvent odborne pripravený do každodennej praxe na regionálnej, národnej a nadnárodnej úrovni.

Jednou z významných kultúrnych tradícií, ktorá sa každoročne koná v meste Nitra, je medzinárodný festival Divadelná Nitra. Rok 2022 nebol výnimkou, realizácia tohto podujatia prebehla v dňoch 23. až 28. septembra v Divadle Andreja Bagara. Návštevníkov víta vždy milý personál so zaujímavým programom.

Dňa 26. septembra 2022, v pondelkový podvečer, prebehla v rámci tohto kultúrneho podujatia verejná diskusia pod vedením moderátora Olivera Reháka, kultúrneho redaktora Denníka N. Vítaný bol každý, prísť mohol ktokoľvek osobne, avšak diváci mali možnosť sledovať živé vysielanie aj z pohodlia domova na FB stránke Denníka N či Divadelnej Nitry.

Študenti Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre, 1. ročník bakalárskeho a magisterského stupňa št. programu stredoeurópske areálové štúdiá, sa verejnej debaty zúčastnili v rámci predmetu Kreatívny tréning, ktorý vedie doc. PhDr. Ján Gallik, PhD.

Večer otvorila jedna z hostiek, hudobná umelkyňa ukrajinského pôvodu Myroslava Slivka. Nasledovalo predstavenie ostatných hostí večera. Prvou hosťkou bola Hana Ševčíková, psychologička, členka predsedníctva Slovenskej spoločnosti pre katatýmne-imaginatívnu psychoterapiu. Pozvanie prijal aj ekológ Ladislav Bíro, manažér kvality ovzdušia Banskobystrického kraja, a generál Pavel Macko, špecializovaný na bezpečnosť a stratégie, zároveň predseda politickej strany Občianski demokrati Slovenska. Poslednou hosťkou bola hudobníčka Jana Lokšenincová, známa pod menom Šina, členka skupiny Longital a zakladateľka hudobného vydavateľstva Slnko Records.

Tohtoročnou tematikou festivalu sa stala krehkosť. „Krehkosť je materiálová vlastnosť, ktorá súvisí s deformačnou reakciou na zaťaženie. Jej opakom je húževnatosť.“ Výber práve tejto témy úzko súvisel s dnešnými problémami ľudstva, či už to bola pandémia alebo súčasná rusko-ukrajinská vojna za východnými hranicami Slovenska. To všetko nám poukázalo na to, akí sme všetci fragilní. Ľudia pochopili, aké dôležité je pre nich zdravie, rodina, vlasť i život.

Celá diskusia prebiehala v dvoch smeroch. V politickej a kultúrnej rovine. So zameraním na tému krehkosti boli hosťom položené rôzne otázky, ako sa počas minulých rokov objavila krehkosť v ich živote a ako sa s ňou vysporiadali. Mohli sme si vypočuť, ako na jednotlivé udalosti reagovala hudobníčka Šina a jej vydavateľstvo, ako prežívalo počas pandémie. Pri politickej rovine fragility sa jednotliví účastníci vyjadrili aj na tému vojny, ako túto zložitú situáciu vníma Pavel Macko či Ladislav Bíro so zacielením sa na ich odborné špecializácie. Hana Ševčíková sa vyjadrila z psychologického pohľadu, ako sa ľudia dotýkajú svojej krehkosti a vyzvala ľudí, aby sa nebáli vyhľadať pomoc, keď ju potrebujú.

V závere besedy nám porozprávala Myroslava Slivka o svojom živote, ako sa dostala na Slovensko, konkrétne do Nitry. Ako vnímala vojnu vo svojej rodnej krajine a vyjadrila svoju vďačnosť Slovensku za pomoc v tých najhorších časoch.

Okrem tohto podujatia sa študenti zúčastnili prednášky s názvom Globálne vzdelávanie (multikulturalizmus), ktorá sa uskutočnila v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre. Prednáška prebiehala pod vedením veľmi milej a sympatickej pani doktorky Zuzany Kopeckej, ktorej veľmi záležalo na tom, aby sa študenti cítili čo najkomfortnejšie. Pripravila si prezentáciu na tému xenofóbie, predsudkov a rasizmu, čo je v dnešnej dobe veľmi dôležitá a aktuálna téma. Vyskúšali sme si rôzne zaujímavé aktivity súvisiace s danou témou. Cieľom prednášky tak bolo zobraziť dôležitosť jednotlivých javov, ako na nás pôsobia, ako ich vnímame a hlavne to, ako sa im dá čeliť. Taktiež sme sa dozvedeli, ako z pozície kultúrneho pracovníka môžeme pripraviť a prezentovať projekt v rámci mimoškolskej činnosti.

Myslím si, že prednášky takéhoto typu by mohli, alebo skôr mali byť súčasťou vzdelávania všetkých vekových kategórií, od najmenších až po najväčších. Aby videli veci aj z iného pohľadu. Ľudia by si mali uvedomovať, že nikto z nás nie je dokonalý. Rodičia by mali učiť svoje deti, aby sa nepozerali na niekoho negatívne len preto, že rozpráva iným jazykom ako oni, alebo majú inú farbu pleti. Predsa, od koho by sme sa mali učiť a brať si príklad, ak nie od staršej generácie?

Všetci máme chyby a nedokonalosti, nad ktorými sa môžeme zamyslieť, či chceme v tých istých chybách naďalej pokračovať, alebo sa rozhodneme proti nim niečo spraviť a stať sa novým a lepším človekom. Jediný, kto sa môže zmeniť, si Ty.

DN1

DN2

DN4

KK1

KK2

KK3

„Jedna osoba nemôže zmeniť celý svet, ale Ty môžeš zmeniť celý svet jednej osoby.“

Text: Bc. Noémi Lelkes
(1. roč. magisterské štúdium – št. program stredoeurópske areálové štúdiá)
Foto: Daniela Záturová a Ján Gallik