Všetky články

Odborný seminár o antisemitizme

Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre zorganizoval dňa 29. sep­tembra 2022 odborný seminár An­ti­­­semitské etnické stereotypy v mé­­diách a literatúre krajín V4 ako súčasť rov­no­­­­menného riešeného projektu VEGA.

Podujatie sa uskutočnilo s podporou Veľvyslanectva Českej republiky v Bratislave.

Seminár otvoril prodekan pre medzinárodné vzťahy a rozvoj FSŠ RNDr. Štefan Balla, PhD. Prítomným sa prihovoril aj riaditeľ Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., a vedúci projektu prof. PhDr. Miloš Zelenka, DrSc.

Erik Gilk sa vo svojom príspevku zameral na prezentáciu umeleckého obrazu Židovky v českej ženami písanej próze s tematikou šoa po roku 2000. Milan Pokorný sa optikou geopolitiky, kultúry a histórie pokúsil načrtnúť odpoveď, či fenomén strednej Európy treba považovať za realitu, legendu alebo mýtus. Antisemitským stereotypom v umeleckých textoch a možnostiam ich interpretácie v krajných pozíciách antisemitizmu a filosemitizmu sa venoval Alexej Mikulášek. Ján Gallik analyzoval zobrazovanie antisemitských prejavov v literárnych dielach so satirickým zameraním slovenských autorov Martina Kasardu Budúcnosť na predaj a Kolomana Kocúra Sracia zbraň. Na pôde literatúry zostala aj Zuzana Vargová, ktorá skúmala prejavy antisemitizmu v románe maďarského spisovateľa Pála Závadu Prirodzené svetlo. Kinematografii sa venoval Štefan Timko, ktorý analyzoval antisemitské motívy vo vybraných snímkach s lágrovou tematikou. Monika Adamická sa zamerala na modelovanie antisemitských stereotypov v dielach Antona Baláža. Oblasti médií sa venovala pozornosť v nasledujúcich dvoch príspevkoch: Internetový priestor ako prostriedok šírenia antisemitských a antisionistických názorov podrobila analýze Lenka Tkáč-Zabáková. Sylvia Hrešková sa zase sústredila na médiá ako na potenciálne priestory šírenia tzv. pandémie antisemitizmu. Skúsenosti holokaustu, ako je zaznamenaná v memoároch Livie Bitton-Jacksonovej Žila som tisíc rokov, sa v poslednom príspevku venoval Michal Krauter.

Seminár a prednášky, ktoré v rámci neho odzneli, vytvorili priestor na diskusiu a nastolili otázky, ktoré sa môžu stať podnetom na ďalšie prehĺbené uvažovanie o téme antisemitizmu v literatúre a médiách v nasledujúcich fázach riešenia projektu. Podujatie svojou účasťou podporili aj študenti univerzity a ďalší prítomní.

AS 01

AS 02

AS 03

AS 04

AS 05

AS 06

AS 07

AS 08

AS 09

AS 10

Text: Mgr. Michal Krauter
Foto: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD.