Všetky články

Zastúpenie FSŠ na Agrofilme

Dňa 4. 10. 2023 sa v rámci tradičného podujatia Agrofilm uskutočnilo  premietanie filmov s biologickou problematikou.

Študenti sa mali možnosť zúčastniť úvodnej prednášky doc. RNDr. Tünde Juríkovej, PhD. (ÚVP, FSŠ) zameranej na zmenu stravovacích návykov detí a mládeže vplyvom pandémie COVID – 19. Prednášajúca najskôr predstavila celosvetový a spoločenský dopad pandémie, kde vyzdvihla blížiacu sa pandémiu obezity u malých detí (3-10ročných). Výsledky jej výskumu poukázali na negatívne stránky pandémie ako je zvýšená konzumácia sladkostí a slaných pokrmov vrátane medzijedál. Rovnako upozornila aj na zvýšenú konzumáciu tzv. „comfort food“, ktoré majú navodiť pocit psychického pohodlia.  Prínosom pandémie však bolo i pravidelné rozloženie stravy počas dňa, vyššia konzumácia ovocia a zeleniny ako aj pečiva a hydiny. Pandémia zasiahla aj do spánkového režimu, ktorý sa skrátil na menej ako 8 hodín a deti sa v priemere pohybovali denne menej ako 2 hodiny. V dôsledku uvedených činiteľov vzrástla priemerná hmotnosť u detí o 0,9 kg.

Agrofilm 01

Agrofilm 02

RNDr. Tünde Juríková, PhD.
Foto: UKF Fotogaléria