Všetky články

Jurinova jeseň 2023

Celoslovenská literárna súťaž v písaní duchovnej tvorby s medzinárodným presahom s názvom Jurinova jeseň sa v Kysuckej knižnici v Čadci v dňoch 11. – 13. 10. 2023 konala už devätnásty raz. Patrí sa teda hneď na úvod po­­ďa­­ko­vať všetkým organizátorom i pod­­po­­­ro­va­teľom tohto vzácneho podujatia.

Každý rok príde do súťaže množstvo originálnych autorských prác, pričom okrem stálic, sa vždy prihlásia aj noví autori, ktorí chcú poznať názor odbornej poroty na vlastnú tvorbu a zažiť atmosféru Jurinovej jesene. Štatisticky to v rámci tohto ročníka vyzeralo nasledovne. Odborná porota v zložení Ján Gallik, Katarína Džunková a Teodor Križka hodnotila súťažné práce celkovo 44 súťažiacich v kategóriách poézia a próza, ktorí zaslali spolu 147 súťažných prác. Niektorí autori poslali svoje príspevky do oboch kategórií. V kategórii poézia bolo hodnotených 30 autorov, ktorí zaslali 120 súťažných prác a v kategórii próza 18 autorov a 28 prozaických textov. V oboch kategóriách si odborná porota mohla prečítať mnoho zaujímavých textov, ktoré sú napr. v próze často inšpirované samotným životom, súčasnými spoločenskými problémami či nadčasovými udalosťami, ktoré sa odohrali v minulosti. Pozoruhodné sú však aj prózy, ktoré môžeme žánrovo zaradiť k mýtom, fantasy či rozprávkam. Čo sa týka poézie, tak viaceré básne majú výraznú duchovnú hĺbku, autori/autorky pracujú s krásnou obrazotvornosťou, so špecifickými motívmi s nosným sémantickým ukotvením.

Aj tento rok sa uskutočnili sprievodné podujatia pre študentov stredných škôl. Ján Gallik prednášal o slovenskej duchovnej literatúre pre deti a mládež i o autoroch slovenskej katolíckej moderny. Zároveň predstavil študentom troch stredných škôl možnosti štúdia na Fakulte stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre a aj publikačnú a projektovú činnosť Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr. Jedným z predstavovaných projektov bol aj v súčasnosti riešený projekt VEGA 1/0143/21 s názvom Antisemitské etnické stereotypy v médiách a literatúre krajín V4.

Jurinova jesen 2023 01

Jurinova jesen 2023 02

Jurinova jesen 2023 03

Text: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD. (ÚSJK FSŠ UKF v Nitre)