Všetky články

TO SOM JA – POZNÁVAM SVOJE TELO

1

Na to, aby si deti v útlom veku uvedomili dôležitosť zdravia v živote človeka, je nevyhnutné oboznámiť sa s ľudským telom – jeho časťami a najdôležitejšími vnútornými orgánmi. Cieľom prvej tvorivej dielne, v rámci projektu Nitrianskej komunitnej nadácie v Nitre (sponzorom grantu boli ZSE), „V zdravom tele zdravý duch“, bolo preniknúť do tajomstiev ľudského tela, ako to všetko funguje a čo celému velí. Uvedený projekt je riešený na FSŠ UKF v Nitre pod vedením doc. RNDr. Tünde Juríkovej, PhD., v spolupráci s MŠ na ulici Ľ. Okánika v Nitre.

V samotnej výchove ku zdravie je nesmierne dôležitá spolupráca rodinného a školského prostredia. Tvorivé dielne boli v popoludňajších hodinách za účasti rodičov a pedagógov MŠ na ulici Ľ. Okánika v Nitre.

Tvorivé dielne zahŕňali viacero tvorivých aktivít:

1. Mapa môjho tela – spoznávanie stavby ľudského tela v životnej veľkosti, oboznámenie sa s časťami tela, topografiou orgánov a ich funkciou.
  2. Modelovanie životne dôležitých orgánov z prírodných materiálov – špagety, sušené ovocie, fazuľa, semená a orechy.
  3. Kostra – modelovanie opory tela plastelínou a vatovými tyčinkami. Spoznávanie významu kostry z hľadiska pohybu ako aj dýchania (hrudník).
  4. Pracovné listy – spoznávanie topografie životne dôležitých orgánov v hrudnej dutine (mozog, pľúca, žalúdok, srdce).
  5. Puzzle – spoznávanie častí ľudského tela a kostry.
  6. Hrudný kôš – aktivita zameraná na zdôraznenie významu hrudníka (rebier) z hľadiska uloženia životne dôležitých orgánov, ako aj dýchania.
  7. Základy prvej pomoci – spoznávanie základov prvej pomoci pri drobných poraneniach, prvá pomoc na obnovenie životne dôležitých funkcií.

Deti sa s nadšením zapájali sa do tvorivých činností a ľudské telo spoznali hravou formou.

2

3