Všetky články

Prezentácia zborníka Ódy či frašky? (EÚ očami drámy)

Ódy ci frašky1

Dňa 15. mája 2015 sa na pôde Slovenského národného divadla v Bratislave uskutočnila prezentácia zborníka divadelných hier Ódy či frašky? (EÚ očami drámy). Zborník je výstupom projektu, ktorý na začiatku minulého roka odštartoval Divadelný ústav. Pri príležitosti desiateho výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie vyzval dramatičky a dramatikov, aby očami drámy zhodnotil uplynulé obdobie na otázku, ako sa integrácia Slovenska do EÚ premietla do života občanov. Projekt sa vydaril nad očakávanie.

Devätnásť zúčastnených autoriek a autorov – Igor Bielich, Lenka Čepková, Ľubomír Feldek, Miklós Forgács, Eva Maliti Frňová, Marek Godovič, Dodo Gombár, Viliam Klimáček, Adriana Krúpová, Marian Janik, Silvester Lavrík, Ľuba Lesná, Dušan Poliščák, Ján Papuga, Peter Scherhaufer, Iveta Horváthová, Štefan Timko, Zuzana Uličianska a Pavol Weiss – nepísalo ódy, ich hry sú žánrovo i tematicky bohatou dramatickou sondou slovenského dneška, sú prekvapivo až mrazivo reálne a z pohľadu inscenačného potenciálu mimoriadne podnetné.

ódy či frašky 2

Na krste zborníka sa zúčastnil i pedagóg ÚSJK FSŠ Štefan Timko, ktorý prispel do projektu dramatickým textom nazvaným Lekcie správneho dýchania. Timko je dvojnásobným finalistom najvýznamnejšej slovenskej dramatickej súťaže Dráma, a to s hrami Zabudni na Chelsea a Jedinečný pohľad do centra. Je tiež tvorcom mnohých dramatických, zábavných i detských rozhlasových programov, niekoľkých rozhlasových adaptácií i pôvodných rozhlasových hier. Jeho najnovším dielom je rozhlasová hra pre mládež Červený koník, ktorá vznikla na základe poviedok Johna Steinbecka. Hru v réžii Jaroslava Rozsívala si môžete vypočuť 27. júna 2015 o 13.00 na Rádiu Devín.

-red-

Foto:  www.theatre.sk