Všetky články

AKO SME OSLÁVILI BLÍŽIACE SA NARODENINY ĽUDOVÍTA ŠTÚRA

ĽUDOVÍT ŠTÚR oslávi 28. 10. 2015 dvojsté narodeniny (narodil sa v roku 1815 v Zay-Uhrovci). A hoci by sa nemalo oslavovať vopred, rok 2015 bol na Slovensku vyhlásený ako Rok Ľudovíta Štúra, my sme neodolali a Ľudovíta Štúra – Stredoeurópana (politika, básnika, filozofa, jazykovedca) sme si pripomenuli hneď niekoľkokrát v septembri i októbri 2015.

Dňa 17. septembra 2015 sa v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre uskutočnila odborná prednáška o živote, tvorbe, osobnosti Ľudovíta Štúra a o jeho posolstve pre súčasných stredoškolákov, ktorých na prednášku prišlo okolo 110 z dvoch nitrianskych stredných škôl. Pedagogička Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre, doktorka Irena Lehocká, študentom priblížila základné biografické medzníky Štúrovho života. Veľa sa súťažilo, premýšľalo (Čo by asi Štúr robil dnes? Je „Štúrova“ slovenčina súčasnou slovenčinou, ktorú používame? Akými prešla zmenami?) a diskutovalo.

Dňa 22. septembra 2015 sa v nitrianskej Synagóge uskutočnila vernisáž s názvom Ľudovít Štúr – Stredoeurópan, ktorú zorganizoval Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre, a to vďaka finančnej podpore Mesta Nitry a na základe spolupráce s Krajskou knižnicou Karola Kmeťka i Jazykovým odborom Matice slovenskej. Moderátorom podujatia bol Dr. Ján Gallik, ktorý spoločne s Dr. Irenou Lehockou pracujú na projekte s rovnomenným názvom, aký nesie samotná výstava. Osobnosť Ľudovíta Štúra a jeho prácu pre národ vyzdvihli vo svojich príhovoroch prodekanka FSŠ pre vedu a výskum pani doc. Zuzana Vargová i riaditeľ Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr prof. Tibor Žilka. O hudobnú zložku programu sa postarala dvojica výborných hudobníkov – študent bratislavskej VŠMU Adam Svitač (gitara) a pedagóg z nitrianskeho konzervatória Michal Mikuláš (kontrabas). Súčasťou vernisáže bolo i premietanie originálneho videodokumetnu, ktorého autormi sú absolvent Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre Mgr. Erik Knotek a jeho kolega Michal Dzurech. Videodokument je symbiózou rôznych pohľadov na osobnosť Ľudovíta Štúra – spája aspekty historické a moderné, presahujúce do popkultúry. V rovnakom duchu sa nesú fotografie Erika Knoteka, ktoré tvoria základ výstavy. Môžete vidieť koláže z Modry či Uhrovca, ale aj moderne koncipované fotografie, na ktorých sa ako Ľudovít Štúr predstavil herec Miloš Kusenda. Rôznorodosť pohľadov dopĺňajú kresby žiakov zo ZŠ Cabajská v Nitre na tému Ľudovít Štúr a originálny obraz nitrianskej maliarky Sone Bellerovej.

Dňa 6. októbra 2015 sa v nitrianskej Synagóge uskutočnilo literárno-umelecké pásmo Ľudovít Štúr – Stredoeurópan, ktoré nadviazalo na predchádzajúcu vernisáž venovanú tejto významnej osobnosti. Umelecké a didakticko-náučné pásmo hudobne sprevádzali Adam Svitač (umelecká gitara) a Michal Mikuláš (kontrabas), moderovania sa opäť ujal Dr. Ján Gallik z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr. Úvodné slová, v ktorých bola vyzdvihnutá všestranná osobnosť Ľudovíta Štúra a jeho prínos pre rozvoj moderného slovenského národa s vlastným jazykom, predniesli tajomníčka koordinačného výboru Roka Ľudovíta Štúra 2015 PhDr. Oľga Škorecová, PhD., a prodekan Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre RNDr. Ladislav Szekeres, PhD.

Pásmo sa skladalo z niekoľkých rôznorodých, no nadväzujúcich častí. Vedecko-odbornú časť tvorili dve prednášky: riaditeľ Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr prof. Tibor Žilka analyzoval Štúrovo dielo Slovanstvo a svet budúcnosti (vydané pôvodne v nemčine) v kontexte autorovho života a jeho tvorby; prof. Ľubomír Kralčák, vedúci Katedry slovenského jazyka FF UKF v Nitre, prezentoval publikáciu Ľudovít Štúr. Jazykovedné dielo, ktorá je výstupom bádania pracovníkov katedry a vyšla v roku 2014. V ďalšej časti programu sa mohli hostia aktívne zapojiť do diskusie, prejaviť svoje vedomosti o Ľudovítovi Štúrovi a dokonca mu napísať gratuláciu k jeho 200. výročiu. Vedomostný kvíz a súťaže o tričko s motívom Ľudovíta Štúra boli určené najmä študentom pozvaných stredných škôl a vysokoškolským študentom. Umeleckú zložku programu doplnili recitácie moderátorky Hildy Michalíkovej a herca Jozefa Šimonoviča, ktorý svojím autentickým prejavom dokonale sprítomnil Štúrovu Reč na uhorskom sneme.

Záver umeleckého pásma patril prezentácii videodokumentu a autorskému divadelnému spracovaniu osudnej Štúrovej poľovačky v podaní hercov Starého divadla Karola Spišáka v Nitre – Miloša Kusendu, Radovana Hudeca a Michala Kalafúta.

Výstava Ľudovít Štúr – Stredoeurópan potrvá v nitrianskej Synagóge do 21. októbra 2015. Oslava výročia narodenia Ľudovíta Štúra a najmä snaha o sprístupnenie jeho myšlienok mladým ľuďom pokračuje ďalej až do konca roka 2015. Už 15. októbra 2015 bude v Synagóge prednáška Dr. Ireny Lehockej pre žiakov základných škôl, ktorí sa budú môcť dozvedieť nielen fakty zo života Ľudovíta Štúra, ale preveria si svoje vedomosti v kvíze a zistia svoje „štúrovské“ meno. Pretože Ľudovít Štúr bol osobnosťou originálnou, s nesmiernou silou a elánom, s túžbou meniť „zabehnuté“ veci, dokáže i dnes osloviť všetky vekové kategórie a mladých presvedčiť o tom, že ísť za svojimi cieľmi sa oplatí.

Autori článku: PhDr. Ján Gallik, PhD. a Mgr. Irena Lehocká, PhD. (pedagógovia Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre), Bc. Natália Griesbachová (študentka odboru Stredoeurópske areálové štúdiá)

Autor fotografií: Mgr. Erik Knotek (absolvent odboru Stredoeurópske areálové štúdiá)

Štúr2

Štúr3